Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Aktivisté demonstrovali před Alexandrovci. Řvali „kolaborante“ i na ty, kdo na koncert nešli

  Aktivisté se pokusili o demonstraci na koncertě Alexandrovců. | foto: Expres

  Je to první zahraniční turné armádního souboru Alexandrovci od tragédie v prosinci 2016, kdy se do Černého moře zřítil tupolev s více jak šedesáti členy sboru na palubě. Tragédii dopravního letadla nepřežil nikdo a dlouho se spekulovalo, kdy neštěstím otřesené umělecké tělese bude moci zase vystupovat. Nakonec zavítali Alexandrovci do Česka už v květnu a tento víkend jim patřila Praha. Jejich vystupování je tradičně spojeno i s protesty a ani teď nemohli demonstranti chybět. Po návštěvníky koncertu Alexandrovců dokonce vytvořili „uličku hanby“.

  O víkendu měl armádní soubor na pražském Výstavišti dokonce dvě vystoupení, odpolední a večerní, a všechny návštěvníky čekala předem avizovaná a na Facebooku svolaná akce pod názvem „ulička hanby“.

  Pořadatelům šlo o to, aby ti, kdo na vystoupení uměleckého souboru zavítali, museli být obeznámeni se zlem, které Rusko páchá. Výklad tohoto zla se omezil jen na čtyři stále opakované body – Rusko vraždí Syřany, Rusko okupovalo Česko, Rusko ubližuje Ukrajině a Putin je soudruh.

  Jak se dalo předpokládat u demonstrace takového druhu, když bylo aktivisty řečeno jedno „á“, už jimi nebylo dodáno i to druhé „bé“, a to že bez sovětské armády, kterou podle demonstrantů Alexandrovci představují, by nebylo konce války v Evropě, natož osvobozené Československo.

  Ani na tomto turné samozřejmě nemohl chybět Mistr Kalinka, hlavní sólista Vadim Anaňjev.

  Ulička hanby byla zřízena před branami Výstaviště, kde Alexandrovci v tamní aréně v sobotu vystupovali, a došlo zde k velmi zajímavé situaci až na kost obnažující, jak to s „demonstracemi za dobrou věc a správnou pravdu vlastně“ je.

  Každý byl kolaborant. I ten, kdo šel úplně jinam

  Pražské Výstaviště je rozlehlý areál nabízející mnohou zábavu. Je tam sportovní aréna, je tam divadlo, jsou tam restaurace a je tam nesčetně stánků s posezením. Několikerými branami, jimiž se do areálu vchází, tedy můžete mířit kamkoliv za jednou z nabízených možností, popřípadě jen procházet, jít na místo smluvení či jen vyzvedávat členy rodiny, kteří byli za kulturou.

  Není a nemohlo být tedy zřejmé, že ten, kdo zrovna procházel tou branou, kde byla zřízena ulička hanby, mířil zrovna na Alexandrovce. Ale na to demonstranti nebrali ohledy.

  Pohled na uličku hanby, kterou procházeli návštěvníci koncertu Alexandrovců.

  Jeden z pořadatelů, který byl vybaven mikrofonem, veřejně všechny procházející častoval výrazem „kolaborante“, „soudruhu“ a „styďte se“. Jeho pomocnice pak všechny ty, kdo branou procházeli, fotila a natáčela do jejich „fotobanky rusofilů a kolaborantů“, jak to pořadatel hlasitě oznamoval.

  V té době, kdy toto v uličce hanby probíhalo, byl v areálu mimo koncertu Alexandrovců také muzikál. Redaktoři Expresu na skutečnost, že lidé mířící do areálu nemusí nutně jít na Alexandrovce, pořadatele upozornili, ti však nebyli evidentně na tuto skutečnost připraveni.

  Nezjistili si souběžně probíhající akce, přiznali, že vlastně nevědí, kdo jde na Alexandrovce, kdo jde na muzikál a kdo jde jen ke stánku na pivo. Dvě z aktivistek, které všechny kolemjdoucí natáčely a fotily do „galerie kolaborantů“, se ohrazovaly, že mohou fotit a točit všechny, jelikož jsme na veřejném prostranství.

  Dvě aktivistky, které si fotily a natáčely okolo jdoucí do „fotogalerie kolaborantů“. Šli jste vyzvednout dítě? Šli jste na rande? Šli jste na pivo? Šli jste na muzikál? Bylo to jedno, podle těchto lidí jste kolaboranti a soudruzi, protože jste mířili k aréně. Že jste do ní nemuseli jít pak bylo těmto dvěma ženám už jedno.

  Tato žena si natáčela a fotila všechny, kdo procházeli směrem k aréně. Bylo jí jedno, jestli šli třeba úplně někam jinam a na Alexandrovce namířeno neměli.

  Na naši výtku, že ani tak nemohou bez souhlasu osob tyto fotky používat, neboť samy nevědí, kam tito lidé doopravdy jdou, neuměly aktivistky reagovat.

  Toto je žena, která si všechny kolemjdoucí natáčela a fotila do „galerie kolaborantů“, i když nemuseli jít na koncert Alexandrovců. Odůvodňovala to tím, že jsou všichni na veřejném prostranství, takže na to má právo.

  Toto je žena, která si všechny kolemjdoucí natáčela a fotila do „galerie kolaborantů“, i když nemuseli jít na koncert Alexandrovců. Odůvodňovala to tím, že jsou všichni na veřejném prostranství, takže na to má právo.

  Pořadatel s mikrofonem si ale vzal naše upozornění k srdci a přestal paušalizovat všechny chodce. Toto je ulička hanby pro návštěvníky koncertu Alexandrovců. Návštěvníkům muzikálu a procházejícím se omlouváme,“ změnil svou rétoriku.

  Seriózní diskuze? Ani náhodou. Homouši s hnusnýma vestama

  Čím více se blížila hodina začátku koncertu, přibylo i skutečných návštěvníků, kteří uličkou procházeli, a většina z nich byla k demonstrantům nevšímavá, hádek bylo ojediněle.

  Dvě výměny názorů musel krotit antikonfliktní tým a hlídkující policie se raději přiblížila až ke křiklounům, nicméně pokud byste čekali, že se jednalo o nějakou formu diskuze snažící se nalézt kompromis či náhled druhé strany, který může být uznán, musíme vás zklamat.

  „Debata“ se pokaždé stočila k urážkám, kde dokonce zaznívaly věty typu „máte homoušský vesty“ a „komu kouříš?“, jak se můžete přesvědčit v tomto videu, na němž homofobní nevhodné poznámky používá demonstrant bojující za lepší svět bez Ruska.

  Redakce Expres uličce hanby přihlížela bezmála dvě hodiny, do času, než koncert Alexandrovců začal. Někteří z protestujících jen tiše stáli a drželi své plakáty, jiní se pouštěli do konfliktů, kdy na kolemjdoucí doslova naběhávali s vlajkami či je častovali urážkami.

  Závěrem z toho, co jsme viděli a natočili, musíme říci, že ty prvotní hádky vyvolávali právě horliví aktivisté. Nikdo vám nemůže upřít právo na vyjádření vašeho názoru v podobě diskuze či demonstrace, stejně jako vám nikdo nemůže upřít právo koupit si lístek na koncert hudebního tělesa, ať s tím jakkoliv nesouhlasíte.

  Nicméně když na vás někdo do mikrofonu pokřikuje „fašisto“ a „rusofile“, i když vy jste jen člověk, co zrovna náhodně prochází kolem, nebo jste babička o holi, která jde na koncert Alexandrovců, přestože sama jistě musela s ohledem na svůj věk zažít sovětskou okupaci Československa a i tak se rozhodla jít za ruskou kulturou, vaše tendence bránit se takovému chování nebo se zastat těch, kdo na svou obranu nemají sil či chutě, je v tomto případě naprosto logická.

  DODATEK: Pokud vás zajímá, kde skončily fotky návštěvníků koncertu armádního souboru Alexandrovci, které pořadatelé avizovali jako „fotogalerii kolaborantů“, najdete jejich část ZDE, ZDE a také ZDE.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 15:50 pondělí 18. září 2017. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   206
  • Super
   125
  • Tvl
   24
  • Haha
   20
  • Cože
   16
  • Sladký
   15

  V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

  Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

  Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

  Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

  Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

  Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz