Juchelka (ANO): Topka mě zklamala, že kryla Feriho. Se třemi procenty nešlo nic prosadit

Aleš Juchelka ve své poslanecké kanceláři

Aleš Juchelka ve své poslanecké kanceláři | foto: Tilen Vajt, Pavel Dvořák

Bláznivější příběh byste v Poslanecké sněmovně hledali těžko. Aleš Juchelka se proslavil jako moderátor kultovního pořadu Medúza, pak z veřejného života tak trochu zmizel a dal se na politiku. Působil jako zastupitel Ostravy za TOP 09, humor ho neopouštěl, poté ale přišla životní rána v podobě úmrtí syna Olivera, o čemž hovořil v prvním díle rozhovoru pro Expres.cz. Zanedlouho se Juchelka do politiky vrátil a volební kampaň ho přivedla na jiné myšlenky. Tentokrát už kopal za hnutí ANO. Co ho právě k Andreji Babišovi přivedlo? Proč se nevrátil do topky a co mu vadí nejen na bývalé straně, ale také na České televizi, se kterou byl dlouho spjat?

Rozhovor děláme krátce poté, co soud očistil herce Johnnyho Deppa, jehož exmanželka Amber Heard vinila z domácího násilí, a dokonce i ze sexuálního napadení. Sledoval jste ten soud?

Sledoval jsem ho zpovzdálí, ale s chutí jsem si přečetl výsledek. Je to přesně ten případ, kdy se pere špinavé prádlo na veřejnosti. Spíše mi přijde zvláštní, jak se chová okolí. Proč by například firmy měly okamžitě s lidmi rušit kontrakty kvůli tomu, že jsou v nějakém konfliktu? Nebo proč tu najednou jsou fanoušci, kteří nechtějí, aby Amber Heard byla v Aquamanovi, ale pak tu jsou fanoušci, kteří nechtějí, aby Johnny Depp byl Jack Sparrow? Firmy na to hned naskočí a zaobalují to do nechutného morálního kýče. Celé tohle cancel culture mi přijde mimo, jsem zastáncem diskuze a tolerance cizích názorů.

Když jsme u cancel culture, ptal jsem se i proto, že jste nedávno na Facebook dával příspěvek ohledně J. K. Rowlingové, která má problémy kvůli tweetu o menstruujících ženách. Všímám si, že se podobným věcem často věnujete.

Doba, kterou momentálně prožíváme, je totiž úplně bláznivá. Společnost vám není schopna odpustit nejen žádné chyby, ale není ani schopna respektovat jiný pohled na svět, jiné názory. Sociální sítě jsou tím velmi pověstné, je to vrchol posměvačství à la první třída, vidím to ale třeba i u pořadů na veřejnoprávních televizích. Myslím, že nám jakožto společnosti chybí v mezilidských vztazích vyspělost, dospělá diskuze.

Aleš Juchelka

Taky je tu Me Too. U nás je nejznámější případ ten Dominika Feriho, který se měl podle policie dokonce nedávno pokusit o sebevraždu.

To, že byl Dominik Feri hospitalizován, pro mě byl opravdu velký šok. Bylo mi to líto, protože jemu je šestadvacet let (v červenci mu bude 26 let, pozn. red.) a tohle je přesně vyústění toho tlaku, který společnost vytváří. Vše bych nechal na policii, na soudech.

Co si o tom případu myslíte? Přece jen ho obviňuje spousta dívek.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:30 úterý 11. října 2022. Anketa je uzavřena.

  • 54
  • 12
  • 11
  • 7
  • 7
  • 5

Někdy mi bohužel přijde, že jsou lidé odsouzeni předem, hlavně na sociálních sítích a v médiích. Samozřejmě nebagatelizuji to, co Dominik Feri možná udělal. Pevně věřím, že se to dotáhne do konce, ať už na jednu, nebo na druhou stranu. Je důležité ukázat lidem, že to nevyšumí do ztracena a že buď bude osvobozen, nebo půjde sedět, to řeknu natvrdo. Zdá se totiž, že by se to mělo u soudu skutečně otevřít...

Rezonuje to i na chodbách sněmovny?

Na chodbách spíše rezonovalo, že to podle určitých indicií TOP 09 dlouho věděla. Já se drbům vyhýbám, snažím se být spíše pracant, ale doneslo se to ke mně také. Mám to za zlé celému vedení topky, protože pokud se to těm holkám opravdu dělo, právě oni mohli mnohému zabránit.

Na vás je mimochodem zajímavé, že jste do hnutí ANO právě z TOP 09 přestoupil.

Počkat, odmítám slovo přestup! (smích) Ve skutečnosti jsem v TOP 09 skončil proto, že jsem neměl čas k politice ještě podnikat a starat se o nemocného Olivera v poslední fázi jeho života. Osekával jsem všechno, co bylo zbytné, a politika na komunální úrovni, kterou jsem dělal, zbytná určitě je, tím spíše, že jsem ani v tu chvíli nebyl zastupitelem. Takže jsem v topce skončil a za nějaký rok nebo dva poté, co syn zemřel, jsem se do politiky vrátil.

A proč zrovna do hnutí ANO?

Protože moje firma v Ostravě dělala volby, vyhráli jsme výběrové řízení v Moravskoslezském kraji jako servisní agentura pro ANO. Tam jsem se s hnutím seznámil, poznal více principy a priority a ty mi byly blízké.

Aleš Juchelka během setkání s voliči

Hrál v tom roli i třeba nějaký přátelský vztah s Andrejem Babišem?

Vztah máme ryze pracovní. Potkáváme se na stínové vládě, samozřejmě ve sněmovně nebo když má výjezd k nám do Moravskoslezského kraje. Tam bývám s ním, částečně mu to i organizuji.

Návrat do TOP 09 jste nezvažoval, když jste se rozhodl kandidovat do Poslanecké sněmovny?

Určitě ne. V politice můžete mít jakékoliv ideje, ale když je neprosadíte prakticky, nemá to cenu. Tudíž pro mě nemělo smysl být ve straně, která má v Moravskoslezském kraji jedno, dvě, maximálně tři procenta.

A jak hodnotíte teď hodnotíte svou bývalou stranu? Průzkumy jí skutečně procentuálně nepřejí, ale třeba paní předsedkyně Markéta Pekarová Adamová je hodně vidět.

Když se budeme bavit jen o paní Pekarové Adamové, razím více pragmatismus než aktivismus. Ten podle mě do politiky nepatří, může nadělat více škody než užitku, zvlášť když je zahalen do roušky demokracie. Vy potřebujete mít nějaký konkrétní výstup, například zákon, který lidem pomůže. Aktivisté se tak akorát připoutají k lampě, protože nesouhlasí, aby svítila na silnoproud, nebo se přilepí na silnici, protože nesouhlasí s naftou a benzínem. Abych šel k věci, tohle mi připadá úplně stejné, jako když předsedkyně Sněmovny napíše některé své příspěvky na sociální sítě. Není v tom pragmatismus, touha po kompromisu nebo domluvě, je to prostě aktivismus.

Aleš Juchelka je poslancem za hnutí ANO.

Ještě jedno téma mě v souvislosti s vámi zajímá. Byl jste nejen Medúzou, ale i dalšími projekty spjat s Českou televizí. Z té se v posledních letech stává často předmět politických sporů.

Minulý týden jsem byl například v šoku z toho, jakým způsobem probíhá tisková konference generálního ředitele Petra Dvořáka. My každoročně schvalujeme zprávu o hospodaření České televize s účetní nulou, která znamená, že se nerozpouští fond televizních poplatků v provozních a výrobních věcech, ale v investicích, a najednou se objeví zpráva, že by se mělo ušetřit 910 milionů v průběhu dvou let, protože chybí peníze právě na výrobu. Takže já se ptám, jestli se to nevědělo dříve, nebo spíše jestli to účetnictví s nulou náhodou není tak trošičku fake.

Petr Dvořák si stěžoval, že klesá reálná hodnota koncesionářských poplatků. A v důsledku toho bude ČT poměrně silně propouštět.

Že by se měla ČT zeštíhlovat, to se samozřejmě ví dávno, doporučují to ekonomové i radní. V době digitalizace, kdy jsme schopni natáčet věci za mnohem menší peníze než kdysi, samozřejmě nějaká restrukturalizace České televize probíhat měla. Pravděpodobně i probíhala, ale nejspíše jen velmi kosmeticky, možná dokonce jenom na papíře. Vidíme rozdíl třeba s Českým rozhlasem, který se svými penězi v pohodě vyjde, a přitom se mu stejně jako České televizi poplatek nezvýšil. Podle mého názoru by 7,17 miliardy korun mělo veřejnou televizní službu pro desetimilionovou republiku bez problému pokrýt, není to málo peněz.

V roce 2008 spolu dokonce Juchelka s Krajčem moderovali předávání Cen Anděl.

Někteří kritici ČT poukazují třeba na pořad 168 hodin, který si často nebere servítky třeba právě s hnutím ANO. Cítíte to tak?

To je přesně jeden z těch dětinských, posměvačných pořadů, které mají za cíl akorát ztrapnit kohokoliv, koho si vezme na paškál. Nikdy nejde do hloubky, protože na to ani nemá čas, dramaturgie to musí natočit a odvysílat během týdne. Poslední věc, kdy jsem se ve 168 hodinách objevil já, to tam použili nějaké záběry, jak se bavím s redaktorem mimo oficiální rozhovor, on nechal zapnutou kameru. To je přesně to satirické, dětinské zesměšňování v podání Nory Fridrichové, která má dojem, že tohle je veřejnoprávní žurnalistika. Pravděpodobně už jiná nebude.

Co vaše politické ambice, kam sahají?

Mojí ambicí vždy bylo něco vytvořit a udělat. V minulém volebním období se mi podařilo z devadesáti procent prosadit zákony, které jsem si předsevzal, ať už co se týče pěstounské péče, nebo rodičovských příspěvků. Vždy je pro mě skokem v kariéře práce, kterou udělám. Dělat kariéru jenom pro kariéru je blbost, musí za vás mluvit konkrétní činy.

To je hezké, ale mě spíše zajímalo, jestli je šance, že budeme mít někdy za premiéra moderátora Medúzy.

Jestli bych chtěl být premiér? (Přemýšlí...) Asi ano! Ale možná spíše prezident, to je lepší. Cesta k prezidentování je sice brutálně strastiplná, chce to třeba rok v kampani, ale pak je to lepší. Premiérování je strastiplné samo o sobě. Teď jsem ale spokojený, že jsem to dotáhl na stínového ministra práce a sociálních věcí. (smích) Za chvíli si přivolám svého stínového šoféra.

Fotogalerie