Jonák, vzpoura a vražda kamaráda. Známý zločinec je na svobodě a má smělé plány

22. ledna 2019
Seděl za vraždu kamaráda, byl podezřelý ze zabití vlastní babičky a býval dobrým přítelem i kolegou jiného odsouzeného vraha, kontroverzního podnikatele Ivana Jonáka. Teď se Albert Žirovnický skoro po osmnácti letech vrátil na svobodu a začíná nový život. Možná ne od nuly jako jiní trestanci, ale rovnou ve vyhlášené advokátní kanceláři Patrika Altnera. Tomu se prý líbil styl, jakým Žirovnický sám sebe zastupoval v době, kdy si odpykával trest za vraždu. A že má Žirovnický k právu skutečně vlohy, dokazuje i případ, kdy od státu vysoudil 200 tisíc korun za to, že mu spoluvězni kouřili na cele!

Albert Žirovnický se od začátku až do konce vymyká schématu obyčejného vězně. Velké haló způsobilo už jeho zatčení, vždyť býval přítelem kontroverzního podnikatele Ivana Jonáka, odsouzeného za vraždu, a šéfoval jeho Discolandu Sylvie.

Žirovnický v roce 2000 chladnokrevně zavraždil svého kamaráda. Přepadl ho v obchodě s fotoaparáty, kde pracoval, nejprve ho uspal a poté uškrtil prádelní šňůrou. Motiv? Kamarád „zradil“, svědčil proti Žirovnickému v případu vraždy jeho vlastní babičky, ze které byl obžalován, ale vina mu nakonec nebyla prokázána.

Ačkoliv od začátku popírá i vraždu kamaráda, nakonec si Žirovnický za mřížemi odseděl sedmnáct let a deset měsíců, mezi něž se počítá jak šestnáct let za samotnou vraždu, tak i předchozí trest dvaadvacet měsíců za krádež.

Šprtal práva a vysoudil 200 tisíc

Albert Žirovnický podstatnou část života, kterou za mřížemi strávil, ve skutečnosti tak úplně nepromarnil. Věnoval se studiu práv a sám od sebe se vypracoval až v docela schopného právníka. V několika soudních sporech zastupoval sám sebe a občas se dokonce dočkal úspěchu.

Albert Žirovnický přichází k soudu.

Řeč je například o peprném sporu s Vězeňskou službou ČR. Žirovnický si v minulosti stěžoval na to, že ačkoliv v českých nápravných zařízeních od roku 2005 platí zákaz kouření, spoluvězni mu na cele dokola kouří pod nosem a on tím jako nekuřák zdravotně trpí. Nakonec vysoudil závratných 200 tisíc korun.

Nešlo navíc o zdaleka ojedinělý případ, Žirovnický úřady podobně zaměstnával neustále. Jak píše Právo, drží dokonce rekord v počtu civilních žalob, soudy třeba v jednu chvíli řešily i více než stovku jeho stížností najednou. Kromě zmíněného sporu o kouření si stěžoval například na to, že vězni během eskorty nemají bezpečnostní pásy a on se kvůli tomu bojí o život.

Štace v právní firmě?

Albert Žirovnický za mříže putoval ve svých dvaatřiceti letech, nyní je mu padesát. V takovém případě je pro vězně návrat do společnosti obtížný, nemluvě o shánění práce. Ačkoliv především pro usvědčené vrahy jde o nadlidský úkol, Žirovnickému se rýsuje nabídka, kterou by mu většina Čechů mohla závidět.

Albert Žirovnický se v mnoha sporech zastupoval sám.

„Pokud jde o práci, mám příslib, že budu dělat kancelářskou krysu v advokátní kanceláři Patrika Altnera, protože jemu se líbil způsob, jak jsem ve vězení vedl administrativu a své spory,“ řekl Právu krátce po svém propuštění.

Patrik Altner je synem známého zemřelého právníka Zdeňka Altnera. Toho proslavila mimo jiné i pře s ČSSD o dlužnou částku za zastupování ve sporu o sídlo strany, tedy Lidový dům, který Altner sociálním demokratům vyhrál. Podle rozsudku městského soudu z března 2016 má ČSSD Altnerovi, nyní právě jeho dětem Patrikovi a Veronice, vyplatit bezmála 338 milionů korun.

Právník Zdeněk Altner

Žirovnický dokonce promluvil o tom, že by měl v advokátní kanceláři nastoupit v průběhu února či března. Patrik Altner je ovšem k celé záležitosti o něco zdrženlivější.

„Příslib, že bych ho zaměstnal u sebe v kanceláři, jsem sdělil asi před dvěma lety soudu, když jsem pana Žirovnického zastupoval v rámci jeho neúspěšné žádosti o podmínečné propuštění z výkonu trestu. V současné době to ale rozhodně není aktuální,“ řekl.

Fotogalerie

O čem sní tvůj e-mail?

Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 1:05 středa 22. května 2019. Anketa je uzavřena.

  • 18
  • 14
  • 8
  • 8
  • 7
  • 7
Komentáře