Afghánec v tričku Adidas pořezal tři lidi. Je to blázen, ne terorista, tvrdí policie

Afghánský žadatel o azyl, který v pátek útočil nožem na jihu Německa, je podle policie duševně nemocný. Vyšetřovatelé už dříve uvedli, že nepředpokládají teroristické pozadí činu. Jednadvacetiletý Afghánec tak dnes nebyl poslán do vyšetřovací vazby, jak se očekávalo, ale na psychiatrii. Při útoku v centru města Ravensburg utrpěli tři lidé zranění, jedna oběť je ohrožena na životě.

Dnes byl pachatel předveden před vazebního soudce. Ten ho však neposlal do vyšetřovací vazby, ale do psychiatrického zařízení. Policie sdělila, že podle znalce trpí závažnou duševní nemocí, kvůli níž byl několikrát léčen. Podle předběžné odborné zprávy je příčetnost muže při činu vyloučena nebo byla přinejmenším velmi omezená.

Podle nejnovějších zjištění je navíc obviněnému jednadvacet let, a nikoli devatenáct, jak sám tvrdil. Muž je podezřelý z pokusu o vraždu a nebezpečného ublížení na těle.

Útočníka zastavil starosta, policie dorazila později

Útočníka zastavil starosta, policie dorazila později.

Útočník v černém tričku s výrazným potiskem Adidas napadl nožem nejprve dva kolemjdoucí na autobusové zastávce na náměstí Marienplatz a následně si našel další oběť o padesát metrů dále. Zraněnými jsou dva žadatelé o azyl ze Sýrie ve věku devatenáct a dvacet let a dvaapadesátiletý Němec. K zastavení útočníka přispěl velkou měrou starosta města Daniel Rapp (46).

Na podezřelého útočníka narazil spolu se dvěma spolupracovníky poblíž místa činu a vyzval jej, aby odhodil nůž. Muž jej uposlechl.

„Náhodou jsem byl poblíž,“ řekl agentuře DPA Rapp. K místu činu se vydal, když k němu přibíhali zděšení svědkové. „Najednou stál přímo přede mnou se zakrváceným nožem a začal mě ohrožovat. Řekl jsem, ať nůž položí na zem,“ popisuje. Muž tak učinil. „Jednal jsem instinktivně,“ dodal starosta.

Pachatele ani oběti prý neznal. „V té chvíli na mě působil nejistým dojmem,“ řekl Rapp. Útočnou zbraní bylo podle něj cosi na způsob nože na maso.

Na náměstí Marienplatz docházelo již dříve k útokům a rušení klidu. V létě tam proto bylo nasazeno více policistů. V tomto konkrétním případě to ale nic nepřineslo. „Když jsem přišel, žádný policista tam nebyl,“ uvedl Rapp.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 10:41 28. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  22
 • Tvl
  15
 • Super
  12
 • Haha
  9
 • Cože
  9
 • Sladký
  7
Komentáře