Pátek 4. října 2024, svátek má František

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Z Afghánistánu mizí peníze i lidé: Turecko i Řecko kvůli migrantům staví obří zdi

    Kvůli Tálibánu, který opět ovládá Afghánistán, lidem v zemi rychle docházejí...

    Kvůli Tálibánu, který opět ovládá Afghánistán, lidem v zemi rychle docházejí peníze, i banky zejí prázdnotou. Není divu, že Řecko i Turecko si se zdmi proti migrantům dost pospíšily. | foto: Koláž Expres.cz

    S nástupem Tálibánu Afgháncům rychle docházejí peníze. Banky zůstávají zavřené, bankomaty zejí prázdnotou a ceny zboží rostou závratným tempem. Hodnota měny se propadá a experti varují před finančním kolapsem země a hyperinflací. Není divu, že okolní země i Evropská unie se připravují na další migrační vlnu, na kterou už by jejich představitelé byli rádi připraveni o poznání lépe než na tu minulou. Řecko proto dobudovalo na hranici s Tureckem soustavu bariér o délce čtyřiceti kilometrů.

    V Tálibánem ovládané zemi nefungují ani pobočky mezinárodních společností jako Western Union či MoneyGram, které poskytují převody peněz. Místním tak nemohou pomoci ani jejich příbuzní či přátelé ze zahraničí. 

    Mezinárodní převody bývaly vždy důležitým zdrojem financí, jejich celková výše byla podle odhadů zhruba 17,4 miliardy korun ročně, tvořily čtyři procenta afghánského hrubého domácího produktu.

    „Stabilitu afghání zajišťovaly doslova tuny amerických dolarů, které pravidelně proudily do Kábulu, někdy i každý týden. Jestli Tálibán tyto dodávky neobnoví, je zde reálné riziko devalvace měny,“ uvedl pro deník The Guardian analytik britského think-tanku Overseas Development Institute Graeme Smith.

    Riziko devalvace měny zvyšuje i krok USA, které odřízly Afghánistán od rezerv státní centrální banky v hodnotě přes 9 miliard dolarů, jež měla uložené ve Spojených státech.

    Vysoká inflace, se kterou se země potýkala už před nástupem radikálů, zřejmě dál poroste. Ceny potravin, jako je mouka, olej nebo rýže, vzrostly o 10 až 20 procent během několika dnů.

    Řecko na hranici s Tureckem postavilo zeď, i kvůli přílivu i afghánských migrantů.

    Zhoršující se životní podmínky v Afghánistánu se znepokojením sledují sousední i země a Evropská unie, zejména pak Řecko, které sousedí s Tureckem. 

    „Nemůžeme pasivně čekat na možný dopad,“ uvedl ministr pro ochranu občanů Michalis Chrysochoidis při návštěvě hraniční oblasti u řeky Evros, která tvoří přírodní hranici mezi Řeckem a Tureckem. 

    „Naše hranice zůstanou neporušené. Evropská unie by měla pomoci Afgháncům v jejich vlasti a sousedních zemích, aby zabránila nové migrační vlně,“ myslí si turecký prezident. „Pokud se neučiní opatření v Afghánistánu a Íránu, nové migrační vlně se nevyhneme,“ dodal při vzpomínce na tu minulou.

    Řecko na hranici s Tureckem postavilo zeď, i kvůli přílivu i afghánských migrantů.

    Během té v roce 2015 přišel z Blízkého východu kvůli válce a chudobě do Evropské unie přes Turecko víc než milion běženců. Asi 60 tisíc jich v zemi zůstalo. Athény nyní tvrdí, že Afghánce, kteří se do země dostanou nelegální cestou, mohou vracet zpět.

    Řecko proto dobudovalo na hranici s Tureckem soustavu bariér o délce 40 kilometrů. A Evropská unie s tím kupodivu nemá problém. 

    Podle agentury AFP i turecké úřady zřejmě urychlily stavbu zdi na hranici s Íránem a posílily tam hlídky. Migrantům se však daří překážky překonávat.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 18:30 středa 22. prosince 2021. Anketa je uzavřena.

    • Super
      21
    • Haha
      7
    • Tvl
      3
    • Cože
      2
    • Trapas
      2
    • Sladký
      2