jít naiDNES.cz

Konec příručních zavazadel zdarma, aerolinky už za ně chtějí peníze

Zavazadla na palubě letadla? Již brzy čiré sci-fi. | foto: Profimedia.cz

Řada lidí cestuje s příručními zavazadly, protože nechtějí platit poplatek za přepravu kufru a navíc se obávají, že by se jejich zavazadlo mohlo cestou ztratit nebo poškodit. S tím je teď však možná navždy konec. Aerolinky totiž za garanci toho, že si kufr skutečně vezmete s sebou na palubu, začaly vybírat speciální poplatek!

Speciální poplatek za jistotu, že si své příruční zavazadlo skutečně můžete vzít na palubu letadla, zavedla lowcostová aerolinka Jet2. Dá se však očekávat, že ji brzy budou následovat další. Přeprava příručních zavazadel pro pár nyní nově bude stát kolem 10 liber, což je v přepočtu zhruba 290 korun. Zákazníci jsou rozčilení, již teď připlácí za kufry v zavazadlovém prostoru a výběr sedadel.

Jiné aerolinky fungují na jiných principech, které nejsou o nic lepší. Kupříkladu Ryanair zase vezme na palubu jen prvních 90 zavazadel, bez ohledu na cokoli. Záleží tedy na tom, jak rychle se postavíte do fronty. Kromě toho si můžete připlatit přednostní nástup do letadla, takže frontu jednoduše přeskočíte, pochopitelně k velkému vzteku všech, kdo v ní již poctivě čekají.

Jiný nízkonákladový dopravce, Wizzair, zavedl jinou vychytávku. Pečlivě přeměřuje jak rozměry, tak hmotnost kufrů, a jakmile zavazadlo neodpovídá normě, je cestující povinen zaplatit za jeho přepravu určitou částku. Ryanair oproti tomu sice oficiálně povoluje zavazadla do 10 kilogramů, avšak příliš je nekontroluje a kromě toho dovolí cestujícím, aby si přinesli ještě jedno menší zavazadlo, například kabelku.

Pro cestující poplatek za ruční zavazadla přináší další komplikaci, kterou se budou muset zabývat před cestou. Cena levných letenek tím také nenápadně narůstá. A pak je otázka, zda nemá smysl si trochu připlatit a otravnému klikání a letištní byrokracii se vyhnout...

Fotogalerie


Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:00 19. listopadu 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  26
 • Cože
  12
 • Super
  11
 • Tvl
  10
 • Haha
  8
 • Sladký
  7
Komentáře

Mohlo by vás zajímat