Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Ovdovělé sestřičce zvedl magistrát nájem. Zábranský: Běžný postup, pořád to je levné!

  Sestřičce z Bulovky, která sama vychovává dospívajícího syna, zvedl magistrát nájem. Vyžádal si předtím její příjmy, které však byly kvůli covidovým příplatkům o něco vyšší. Pirát Adam Zábranský v tom problém nevidí. | foto: Profimedia.cz

  Zdravotnické příplatky v dobách koronavirové pandemie přišly zdravotní sestřičce Michaele Prchalové vhod. V roce 2017 jí zemřel partner a na výchovu dospívajícího syna je úplně sama, přesto musela rodičovské povinnosti skloubit s úmornými celodenními směnami na covidových odděleních. Jenže pak přišla nepříjemná rána: pražský magistrát si od ní vyžádal doložení příjmů za poslední dva roky a na základě těch jí citelně zvýšil nájem v magistrátním bytě, který obývá. Podle radního pro oblast bydlení Adama Zábranského (Piráti) je postup zcela v pořádku, magistrát ho podle něj uplatňuje celoplošně. „Protože nájemníci magistrátních bytů jsou i tak na polovině tržní ceny,“ vysvětluje. Expres mluvil také s opoziční zastupitelkou a starostkou Prahy 2 Alexandrou Udženija.

  Sestřička z ortopedické kliniky onkologického oddělení na Bulovce dostala od magistrátu dopis, v němž byla vyzvána k doložení příjmů a rovnou upozorněna, že jí bude zvýšen nájem.

  O několik týdnů později jí bytový odbor místo dosavadních 89 korun za metr čtvereční vyměřil 132 korun, tedy o zhruba 3200 korun více. K tomu jí rovnou přišla složenka na doplacení rozdílu v nájemném ve výši 7 tisíc korun, jelikož nový nájem začal platit až koncem ledna, ale nájemní smlouvu má k 21. prosinci.

  Od roku 1995 pracuje Michaela na Bulovce.

  Problém je, že ve výplatě za poslední dva roky, kterou měla magistrátu doložit, jsou promítnuty covidové příplatky. Ty už ale nyní dostávat nebude. 

  Celý příběh Michaely Prchalové ZDE.

  S dotazem na problém, který sestřička z Bulovky řeší, jsme se obrátili na pirátského zastupitele Adama Zábranského, který má v gesci bytovou politiku. Podle něj je ale vše v pořádku a Prchalová má naopak nadále jako nájemce magistrátního bytu výhody.

  „Novou výši nájemného zhruba na úrovni poloviny tržních cen jsme stanovovali všem nájemníkům. Chceme dosáhnout stavu, kdy příjmy města z výběru nájemného budou stačit alespoň na pokrytí nákladů na správu, údržbu a potřebné investice do bytového fondu. Praha svým nájemníkům nadále poskytuje velkou výhodu, protože ti stále platí o půlku méně, než je tržní hladina, ale ekonomicky je nyní bytový fond města mnohem udržitelnější,“ řekl nám Zábranský.

  „Předchozí politické reprezentace Prahy bohužel k bytovému fondu nepřistupovaly s péčí řádného hospodáře, takže s výší nájemného nehnuly asi patnáct let a ceny tak byly zhruba čtvrtinové oproti tržním. Město tak na bytovém fondu prodělávalo namísto toho, aby peníze využilo na přípravu nové bytové výstavby,“ opřel se do předchozích pražských vlád.

  Adam Zábranský, Zdeněk Hřib, Jakub Michálek

  Že si magistrát vyžádá výši příjmů, je podle Zábranského ochranou před tím, aby magistrátní byty využívali lidé, kteří je vůbec nepotřebují. Na otázku, zda příjmy hrají roli ve výpočtu nového nájmu, ale odpověděl nejasně.

  „Dokládání příjmů není žádná novinka, to funguje již druhé volební období, myslím, že ho zaváděl radní za hnutí ANO. Příjmy dokládají nájemníci před pronájmem bytu a následně vždy při prodlužování nájemní smlouvy, tedy jednou za dva roky. Město si tím ověřuje, že poskytuje levné bydlení lidem, kteří to potřebují, a ne vysokopříjmovým skupinám obyvatel, jak se občas v minulosti dělo, že město například pronajímalo byty za nízké ceny i soudcům a státním zástupcům. Příjmy jednotlivých domácností se v čase mohou měnit, což je celkem přirozené. Město při výpočtu nájemného nezohledňuje, z čeho jsou příjmy složeny, systém je nastaven tak, aby fungoval dlouhodobě a nebyl nepřiměřeně složitý, takže se vždy počítají čisté příjmy za určité období,“ řekl.

  Podle Zábranského magistrát stejným způsobem jako v případě sestřičky z Bulovky zvyšuje nájemné všem. Tedy až na pár výjimek, mezi nimiž ale zdravotníci nejsou. 

  „Nájemné se zvyšuje všem nájemníkům při prodlužování nájemní smlouvy s výjimkou těch nejzranitelnějších. Řeč je o bytech pro seniory, osoby se zdravotním postižením nebo domácnostech s velmi nízkými příjmy, kde prozatím k navýšení nedochází. Jsou stanovené dvě cenové hladiny, jedna pro širší centrum a druhá pro zbytek Prahy, a systém slev na nájemném pro nízkopříjmové domácnosti,“ uvádí Zábranský.

  Takto vypadala Michaelina nájemní smlouva těsně před koronavirovou pandemií.

  Dnes platí o 3200 korun více. Shovívavosti se po dvou letech tvrdé práce na covidových odděleních nedočkala.

  S tím se mimochodem pojí další problém, který mnoho Pražanů řeší. Expres komunikoval například s obyvateli domu v Praze 10, kteří si zažívají peklo s novými sousedy žijícími v jednom ze sociálních bytů, jež magistrát nízkopříjmovým domácnostem poskytuje (psali jsme ZDE).

  Adama Zábranského jsme se zeptali také na to, zda podle něj zdražené nájemné pro zdravotní sestřičku Michaelu není v rozporu s jeho loňským tvrzením o snaze zajistit dostupné bydlení pro pracovníky v sociálních oblastech, především zdravotníky.

  „Není to vůbec v rozporu. Praha nadále všem svým nájemníkům poskytuje dostupné bydlení, protože ceny v městských bytech jsou oproti tržním cenám poloviční. Na rozdíl od předchozích politických reprezentací dbáme na snižování počtu prázdných bytů, díky čemuž jsme v tomto volebním obdobím mohli navýšit počet bytů pro podporované profese o více než čtvrtinu a pronajali jsme již přes 450 bytů učitelům, strážníkům, zdravotníkům a dalším podporovaným profesím. Podpora města má spočívat v zajištění dostatečného počtu bytů pro dostupné bydlení, ne v pronajímání bytů za neudržitelně nízké ceny,“ míní pirát.

  Udženija: Podraz na nájemníky! Případů je více

  S dotazem na způsob zvyšování nájmu na základě příjmů jsme se obrátili také na známou opoziční zastupitelku a zároveň starostku Prahy 2 Alexandru Udženija (ODS), která se problematice bytové politiky zevrubně věnuje a sama prý řešila stejný problém u jiné sestřičky, pro změnu z Motola.

  „Pokud vím, ten problém byl u mnoha dalších nájemníků, hlavně z řad zaměstnanců IZS, tedy hasičů, policistů a podobně. Řešila jsem také případ rozvedené matky, která si mimo hlavní pracovní poměr přivydělávala, aby se jim s dcerou žilo lépe. Zvedli jí nájem na 220 korun za metr čtvereční,“ říká Udženija s tím, že taková výše je maximem, na které může magistrát nájemníkům cenu vyšponovat.

  Podle známé tváře pražské ODS je takové chování vůči nájemníkům přímo ostudné.

  „Celkově považuji za diskriminační a nedůstojné, že vůbec někdo po nájemcích chce výši příjmu. Chápu to u sociálních bytů, to děláme i my v Praze 2, ale tím se zdůvodňuje nižší nájemné. Nechápu ovšem, proč se to požaduje u lidí, kteří snížené nájemné nechtějí. Šmahem říct, že pokud bude někdo mít více než desetinásobek životního minima, bude to mít za 220 korun za metr čtvrteční, ať už je to byt na Malé Straně, nebo na Černém Mostě, to je podle mého názoru nehorázné. Vnímám to jako velký podraz na nájemníky. Jasně že to skoro každý podepíše, ale jen proto, že mu nic jiného nezbude a bojí se, že o ten byt přijde,“ míní Udženija.

  „Z toho je patrné, že stávající koalice opravdu nemyslí na pracující Pražany, kteří se snaží si vylepšit finanční situaci a třeba mají přesčasy nebo mají další úvazek a podobně. Tyhle trestají a pak do bytu stěhují nepřizpůsobivé a sociální případy,“ dodává.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

  Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

  Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

  Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

  Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

  Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz