Čtvrtek 13. srpna 2020, svátek má Alena
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  7 důvodů, proč nejet do Egypta: Nevoní skořicí a kávou jak za Kristiána!

  Egypt, cíl mnoha Čechů, je zemí neuvěřitelných rozdílů. | foto: Profimedia.cz

  Byla tropická noc, palmy šuměly, moře zpívalo svou ukolébávající píseň, cikády toužily po svém bledém milenci měsíci a noc voněla skořicí a kávou, zasní se Oldřich Nový, když svádí Adinu Mandlovou v legendárním snímku Kristián. Asi by se hodně divil, jak Káhira vypadá dnes. Haldy odpadků, nefungující infrastruktura, věčný příkrov smogu. Ještěže u Rudého moře je idylka. I když jak se to vezme...

  1.Léto pro sebevrahy

  Teploty v červenci se například v letovisku Hurghada pohybují kolem 40 stupňů Celsia. Ve stínu. Na slunci je přes 50, takže se cesta pro pití, do bazénu, do moře nebo na pokoj mění v boj o holý život. Vylezete z vody, ve které se neosvěžíte, během pěti minut uschnete. Už se ani nepotíte, protože vaše tělo vzdalo boj s nesnesitelným horkem. Ale zájezd byl v akci, tak proč neletět.

  2.Jídlo

  První den máte pocit, že jste v ráji. Tolik jídla a neznámých chutí, které je třeba objevit. Sedmý den už se na něj nemůžete podívat! Podivnou mýdlovou příchuť většiny slaných jídel identifikujete jako místní koriandr nebo jiné protivné koření. Jíte pečivo, v lepším případě suchou rýži a UHO (univerzální hnědou omáčku). Ostatního jídla se bojíte. Pokud máte to štěstí, že se vám vyhnuly zažívací problémy, machrujete před ostatními s melounem. Jiné jídlo vzhledem k horku nepozřete.

  3.Pití

  „Táto, podívej, tady mají Piňa Coláádu!“ raduje se žena u plážového baru, manžel protáčí oči a hází do sebe dvojitý rum. Co na tom, že všechen alkohol chutná stejně a připomíná ředidlo nebo okenu. Pivo se docela dá, ale čepují ho do titěrného kelímku, jehož obsah se cestou k lehátku vypaří nebo vylije. Mezinárodní alkohol je tabu, ten se platí extra – a to nechceme.

  Pozitivní je, že v Hurghadě se v hotelech nebudete mačkat. Turistů je méně než...

  Pozitivní je, že v Hurghadě se v hotelech nebudete mačkat. Turistů je méně než lehátek.

  4.Fujtajbl vespolek

  Těšíte se na krásný týden u průzračného moře plného barevných rybiček, které krmíte z mola. Na hotel plný milých a krásných lidí, které jste si oblíbili v katalogu. A realita? 

  Oprýskané chodby i nábytek, sprcha nefunguje, wi-fi na recepci je zbožným přáním. Nadáváte si, že jste si v letadle nekoupili alespoň pět lahví tvrdého alkoholu, abyste ten marast přežili. Společnost vám dělají skupinky růžolících pupkáčů a jejich manželek, kteří se mažou olejem s faktorem 2, vnitřně vodkou s faktorem 40. Už po obědě vyspávají jubilejní 10 000. kocovinu. Na pláž chodí s igelitkou. K večeři v plavkách a fejkových crocsech. 

  Pláž je obehnaná plotem, za kterým se válí haldy odpadků. Molo není. Místo něj jen vyhloubený rigol. Hned první den si o korály, respektive jejich torza pořežete nohy. Rybičky nejsou, zato kolem plavou brčka a kelímky. Na lehátkách střídavě pospávají a pořvávají „vorvani“ z Ruska.

  5.Faraonova pomsta

  „Mámo, nám se to nestane, my máme fernet!“ mrká na svou choť švarný ogar Standa v ponožkách a sandálech, když si v Hurghadě bere kufr vlastnoručně zabalený do potravinářské fólie. První dva dny opačných zažívacích problémů a přichází pocit falešného vítězství, který záhy střídá kruté prozření. 

  V kombinaci se spálením, místním alkoholem, salátem, zmrzlinou a vzduchem prosyceným odérem z kanalizace má obávaná „Faraonova pomsta“ velmi silný nástup. Tři dny Standa s Marcelou nevycházejí z ubikace dál než k bazénu a do jídelny pro suchý chleba. Až na konci pobytu se uvolí koupit za 60 korun místní preparát, protože živočišné uhlí ani fernet nezabraly. Den nato se jede domů. Po*raná dovolená...

  Když se řekne Káhira, vybaví se většině lidí pyramidy. Pyramidy odpadků...

  Když se řekne Káhira, vybaví se většině lidí pyramidy. Pyramidy odpadků...

  6.V rezervaci

  Zapomeňte na korza po promenádě, kafíčka v příjemných podnicích podél moře. Vaším revírem je resort! Nic víc. Nic míň. Minimálně týden není úniku, pokud nepácháte dobrovolnou sebevraždu celodenním výletem do Luxoru, kam se jede pět hodin tam a pět zpátky. Za pohled na pár rozpálených kamenů to stojí. Fakt.

  Pokud se osmělíte a náhodou vyrazíte z hotelového komplexu do města, čekají vás zástupy dotěrných a otravných prodavačů, kteří mají pocit, že doma potřebujete 37 vodních dýmek a dalších krámů.

  7.Dva plus jeden zdarma

  Egypt je pověstným cílem sexuálně vyprahlých turistek, kterým místní hoši jsou velmi ochotní vyhovět. Nezřídka se stane, že z takového dobrodružství zbyde nejen hezká vzpomínka na žhavé chvilky na pokoji, ale i pohlavní nemoc nebo milý „suvenýr“ v podobě miminka. 

  V horším případě vám Ahmed naslibuje 50 velbloudů a 3 pyramidy k tomu, když si ho nakvartýrujete domů do Sokolova. Vy mu uvěříte a ještě si říkáte, jak vám ho budou holky závidět. Nebudou. Není to žádný Ramzes, navíc ho budete živit a ještě posílat peníze jeho rodině do Asuánu.

  Placky, brambory a drůbež a místo prostírání noviny, tak vypadá hostina v...

  Placky, brambory a drůbež a místo prostírání noviny, tak vypadá hostina v Egyptě.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 12:00 25. listopadu 2018. Anketa je uzavřena.

  • Super
   254
  • Trapas
   125
  • Haha
   70
  • Tvl
   30
  • Cože
   18
  • Sladký
   11

  Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

  Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

  Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

  Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

  Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

  Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 13. srpna 2020, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz