30 let od katastrofy ve 3 minutách: Takhle dnes vypadá město duchů Černobyl

  • 26. dubna 1986 v 1:24 dochází v jaderné elektrárně Černobyl ke dvěma explozím
  • O minutu později je pak čtvrtý blok elektrárny v plamenech, masivní exploze taví ocel i beton
  • Armáda evakuovala obyvatele města Pripjať až druhý den
  • Desetitisíce lidí zemřely na následky ozáření
Evropa si dnes připomíná smutné výročí. Přesně před třiceti lety došlo k havárii v jaderné elektrárně Černobyl. Už 36 hodin po explozi pronikly kontaminované vzdušné masy do Skandinávie. Tři dny od výbuchu kolem 18. hodiny překročily radioaktivní vzdušné masy hranici mezi Českou republikou a Bavorskem. Moskvě ale trvalo tři dny, než zprávu o explozi v Černobylu vůbec zveřejnila...

Byla sobota 26. dubna 1986, když se v časných ranních hodinách ozvaly z jaderné elektrárny Černobyl dvě po sobě jdoucí mohutné exploze. Jejich síla byla tak masivní, že trosky budovy vybuchlého čtvrtého bloku letěly až kilometr do výšky.

Město duchů

Před havárií v Černobylu bylo město Pripjať chloubou SSSR. Zhruba 3 kilometry od Černobylu zde žilo téměř 48 tisíc lidí. Většinu z nich přitom živila právě elektrárna. Dnes, 30 let od katastrofy, Pripjať připomíná město duchů. Panenky v mateřské školce stále leží tak, jak je děti odložily.

Exploze zničily aktivní zónu reaktoru, střechu čtvrtého reaktoru a do okolí rozmetaly radioaktivní materiál.

Pak vypukl požár, který bezprostředně po havárii hasilo na šest stovek hasičů. Byli to oni, kdo dostali největší dávku radiace a do několika dnů zemřelo přes třicet z těchto hrdinů.

Doba uvolňování radioaktivních látek u explodovaného reaktoru byla deset dní. Největší část radioaktivního spadu šla do Běloruska, na Ukrajinu a Ruska.

Černobyl třicet let poté.

Už 36 hodin po explozi pronikly kontaminované vzdušné masy do Skandinávie. Tři dny od výbuchu kolem 18. hodiny překročily radioaktivní vzdušné masy hranici mezi Československem a Bavorskem.

„Dětská plynová maska je krutým paradoxem. Týden před havárií zde totiž bylo cvičení, při němž se děti učily používat ochranné pomůcky pro případ radioaktivního nebezpečí. V osudný den však na příkaz stranického vedení nebyla použita ani jediná maska,“ uvádí Christine Frenzel a Edmund Lengfelder.

Byly evakuovány celé vesnice, v Bělorusku bylo vyhlášeno 7 000 km2 plochy za uzavřenou zónu, která podléhala přísné kontrole. Na Ukrajině to bylo 1 000 km2 a v Rusku 2 000 km2 . Černobyl a jeho okolí do vzdálenosti 100 bylo evakuováno a vyhlášeno za uzavřenou zónu.

Počet obětí? Neznámý!

Na likvidování škod po havárii se v následujících letech podílelo podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) na 800 tisíc lidí! Téměř každý osmý likvidátor ale zemřel.

zdroj: www.youtube.com

Při zvážení údajů z různých zdrojů lze vycházet z toho, že od černobylské havárie dodnes zemřelo 50 až 100 tisíc likvidátorů. Podle ruských údajů je dnes většina likvidátorů invalidy a trpí mj. onemocněním krevního oběhu, rakovinou plic, záněty žaludku a střev, nádory a leukémií,“ uvádí ve své výroční zprávě Christine Frenzel a Edmund Lengfelder z Institutu pro radiobiologii.

Přesný počet obětí černobylské havárie ale nikdy nebyl vyčíslen.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 8:43 středa 24. srpna 2016. Anketa je uzavřena.

  • 14
  • 7
  • 6
  • 4
  • 4
  • 2