jít naiDNES.cz

Komentář: Ani Zeman, ani jeho odpůrci. Hrdiny dne jsou vyznamenaní váleční veteráni

Největšími hrdiny letošních oslav 28. října byli vyznamenaní váleční veteráni. Ti jsou osobnostmi, které si nejvyšší vyznamenání rozhodně zaslouží a kvůli nim mají oslavy 28. října smysl bez ohledu na politickou atmosféru. | foto: iDNES.cz

Oslavy státního svátku 28. října jsou u konce. Letošní rok byl poznamenán doposud asi nejvyostřenější atmosférou v době jejich konání. Společnost se rozdělila na dva znesvářené tábory, kde jedni stáli na straně prezidenta Miloše Zemana a druzí proti němu protestovali na Staroměstském náměstí. To by ale v žádném případě nemělo brát pozornost od těch, kteří byli opravdovými hrdiny letošního 98. výročí založení Československa. Těmi byli vyznamenaní váleční veteráni.

Tak jako každý rok, i letos si Česká republika 28. října připomenula výročí založení samostatného Československa, tentokrát již devadesáté osmé. Oslavy státního svátku byly letos poznamenány vyostřenou politickou situací posledních dní. Ta bohužel odváděla pozornost od toho, o co v tento významný den české státnosti jde.

Neudělení vyznamenání Jiřímu Bradymu a nastalé hádky jeho synovce Daniela Hermana s Milošem Zemanem rozdělily společnost na dvě poloviny. Jedna se ostře vymezovala proti Zemanovi a jeho politice, druhá se za prezidenta postavila. Chudák Jiří Brady, statečný člověk, který přežil holokaust a zasvětil svůj život osvětě o nacistickém peklu, tak byl mnohými vnímán ne jako hrdina, kterým bezesporu je, ale jako postavička v politickém konfliktu.

Malicherný boj upozadil hrdiny

Poprvé jsme zažili tak hluboký protest proti Miloši Zemanovi, že velká část zákonodárců se odmítla zúčastnit oficiálního předávání státních vyznamenání na Pražském hradě. Část z nich se účastnila alternativních oslav „v Podhradí“ na Staroměstském náměstí, kam dorazilo i několik tisíc odpůrců Miloše Zemana. I Jiří Brady zde přebral několik ocenění, nicméně i zde byl jeho příběh upozaděn za malicherný politický boj.

Nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva 1. třídy obdržel válečný hrdina...

Nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva 1. třídy obdržel válečný hrdina generálporučík Jaroslav Klemeš.

Nebyl to jen Jiří Brady, kdo se stal obětí politických půtek. V pozadí zůstali i ti, kteří byli skutečnými hrdiny 28. října. Byli to váleční veteráni, kteří ze Zemanových rukou převzali nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva. Ať už vyznamenání dostali posmrtně nebo si pro něj v pokročilém věku přišli, právě oni stejně jako nevyznamenaný Jiří Brady přežili hrůzy druhé světové války, ve které nasazovali své životy za stát, který jejich odvahu nyní ocenil.

Řád bílého lva obdržel válečný hrdina a účastník výsadkové mise Platinum generálporučík Jaroslav Klemeš, plukovník Royal Air Force Alois Dubec nebo in memoriam nejúspěšnější československý stíhací pilot za druhé světové války brigádní generál Karel Kuttelwascher či jediný Čech s hodností maršála britského letectva Karel Janoušek.

Držitelé Řádu bílého lva kardinál Dominik Duka a válečný veterán plukovník...

Držitelé Řádu bílého lva kardinál Dominik Duka a válečný veterán plukovník Alois Dubec.

Výše zmíněná oceněná čtveřice je důkazem, že 28. říjen není o tom, kdo je zrovna prezident a jakou podporu má mezi občany, ale o tom, kdo se reálně zasloužil o naši vlast a bez kterého by Česko dnes nebylo tím, čím je. Ač každoročně dojde k oceněním, která jsou vnímána kontroverzně, u válečných veteránů a hrdinů, kteří měli v srdci skutečnou oddanost ke své vlasti není nikdy pochyb, že jejich vyznamenání jsou zasloužená.

Nepřijít ocenit statečnost válečných hrdinů je neúcta

Tito lidé a jejich statečnost by měli být pro Čechy inspirací. Ty z nich, kteří se dožili možnosti převzít vyznamenání osobně, nezajímá nějaká mediální válka Zemana s Pražskou kavárnou, protože již zvítězili ve válce skutečné. Nezajímá je ani to, kdo jim vyznamenání uděluje, protože pro ně je prezident pouhou nahraditelnou figurkou reprezentující stát, kterému přísahali věrnost.

A na Pražský hrad proto dojdou, i když už sami ani nemůžou chodit.

Ať už stojíme na straně Miloše Zemana, na straně jeho odpůrců nebo na věc nemáme jasný názor, ať už souhlasíme či nesouhlasíme s některými oceněními osobností z řad kultury nebo podnikatelů, všichni bychom se měli shodnout na tom, že čtveřice vyznamenaných válečných veteránů a všichni jejich spolubojovníci si zaslouží náš bezbřehý respekt.

Ať už nějaké vyznamenání kdy dostali nebo ne. Člověka totiž nedělá nějaká medaile, ale jeho činy a charakter.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 22:49 25. února 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  113
 • Trapas
  33
 • Sladký
  22
 • Tvl
  20
 • Haha
  17
 • Cože
  16
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Komentáře

Mohlo by vás zajímat