Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Znásilnění turistky v Praze skupinou Alžířanů: Je to fenomén „taharrush“?

    Hromadné znásilnění irské turistky šesticí Alžířanů, k němuž nedávno došlo v Praze, připomíná podivný arabský fenomén „taharrush“. Téma skupinového znásilňování a sexuálního obtěžování žen je v Evropě stále velmi aktuální. O co zde vlastně jde?

    Fenomén „taharrush gamea“, také „taharrush jamai“ (arabsky) či „taharrush gamea'ei“ (egyptská výslovnost), se v evropských městech začal objevovat v předchozích letech s narůstající migrační krizí. Ta na starý kontinent přivedla zástupy mužů, z nichž někteří nemají problém „vzít si, co chtějí“, zatímco pro jiné se jedná o stejný zločin jako pro všechny z nás.

    Slovo taharrush v překladu znamená obtěžování, sexuální obtěžování, taharrush gamea proto může být vykládáno jako „kolektivní znásilňovací hra“, ale tento název je nepřesný a velmi zavádějící, jelikož se rozhodně nejedná o žádnou hru, ale o kriminální čin. 

    Jak taharrush funguje v praxi? Skupina mužů společně přijde na jakýkoliv druh veřejného shromáždění, jako jsou demonstrace nebo třeba koncerty, kde si následně vytipují ženu nebo i více žen, uzavřou okolo nich kruh a začnou je obtěžovat, znásilňovat a často je nakonec i okradou.

    Provedení nechutného zvyku taharrush mají násilníci většinou dokonale promyšleno. Kruh bývá rozdělen na dvě skupiny, a zatímco ti uvnitř napadají bezmocné ženy, vnější skupina vše dokonale maskuje, odhání kolemjdoucí a znemožňuje jakoukoliv identifikaci útočníků.

    Silvestr v duchu taharrush

    Nejzávažnější problém řeší sousední Německo, které se obecně s kriminalitou mladých migrantů potýká dlouhodobě. Asi nejhorším případem jsou samozřejmě pověstné německé Silvestry, po nichž musí policisté vyšetřovat nespočet případů sexuálního obtěžování.

    Třeba na oslavy příchodu roku 2016 s radostí nevzpomínají tisícovky žen. V Kolíně nad Rýnem se tehdy sešla skupina několika stovek Arabů a Afričanů, kteří následně při průchodu ulicemi města obkličovali, sexuálně napadali a okrádali místní ženy. Celá situace byla o to horší, že německá policie a německá média odmítaly o celé věci několik dní informovat ze strachu z negativního vnímání migrační krize.

    Stejný problém řešila i další města, třeba Hamburk, Frankfurt nebo hlavní město Berlín a mnoho dalších.

    S taharrush se ale v Německu a v dalších zemích potýkali i v následujících letech. Ačkoliv se kancléřka Merkelová snažila problém sexuálního násilí na Silvestra mírnit třeba speciálními oplocenými zónami pro ženy, kriminalisté musí desítky oznámení řešit i nadále.

    A je třeba zmínit, že se nejedná pouze o problém oslav nového roku. V únoru 2016 si v nákupním středisku v Kielu vyhlédla dvojice Afghánců trojici místních dívek ve věku 15, 16 a 17 let, které asi dvě hodiny pronásledovali, fotili si je a obtěžovali. Následně na sociální síti zmobilizovali asi třicítku svých kamarádů, kteří jim měli pomoci dívky sexuálně zneužít.

    Na místo naštěstí včas dorazili přivolaní policisté, takže ke znásilnění dívek nedošlo. Kriminalisté ale měli co dělat, aby si poradili s houfem migrantů, kteří svou agresi obrátili k nim. Potyčka nakonec trvala dvě hodiny.

    Je samozřejmě třeba podotknout, že taharrush rozhodně není vlastní celému arabskému světu, většina muslimů tento podivný fenomén striktně odsuzuje.

    200 mužů na krásnou reportérku

    Obětí jednoho z nejzávažnějších případů hromadného znásilnění byla v roce 2011 půvabná reportérka americké stanice CBS Lara Loganová. 

    Půvabná reportéra Lara Loganová si se hrou taharrush zažila své.

    Tehdy devětatřicetiletá bývalá modelka právě se štábem natáčela na egyptském náměstí Tahrír, kde místní oslavovali odstoupení prezidenta Husního Mubáraka, v ten moment ji zpozoroval dav přítomných rozvášněných mužů.

    Kameraman se právě chystal vyměnit baterky v kameře, když se z davu ozvalo, že „by nebylo špatné stáhnout z té blondýny kalhoty“. Štáb se rozhodl z místa raději vytratit, jenže bylo pozdě. V tu chvíli totiž dav asi dvou stovek Egypťanů strhl Loganovou mezi sebe.

    Reportérka Lara Loganová se stala obětí davu rozvášněných muslimů.

    „Nepochybovala jsem o tom, že umřu. Myslela jsem nejenom na to, že určitě umřu, ale i na to, že moje smrt bude příšerná a bude trvat věčně,“ vzpomínala, když se po několika týdnech odhodlala promluvit o otřesném zážitku veřejně. 

    Dav chtěl Loganovou skutečně zabít, muži na ni křičeli, že je izraelská špionka a Židovka a zuřivě ji mlátili. Zároveň se ji ale snažili i znásilnit. „Obestoupil mě dav a úplně mě odřízli od štábu. Stáhli mi kalhoty a začali mi sahat na prsa a mezi nohy. Kameraman se mi snažil pomoct, ale zbili ho. Byl to nejhorší zážitek v mém životě,“ prozradila.

    Ženu nakonec se štěstím z davu vytáhli vojáci za pomoci přítomných žen.

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 23:30 pátek 3. srpna 2018. Anketa je uzavřena.

    • Tvl
      22
    • Trapas
      20
    • Super
      19
    • Haha
      11
    • Cože
      11
    • Sladký
      9