Známý bojovník za práva gayů se na protest upálil. Lidstvu zanechal vzkaz

Známý bojovník za práva gayů a ochránce přírody David Buckel se upálil na protest proti fosilním palivům. | foto: Profimedia.cz

Známý americký bojovník za práva homosexuálů a ochránce přírody David Buckel spáchal sebevraždu na protest proti používání fosilních paliv. Smrt zvolil doslova symbolickou – jedním takovým palivem se polil a následně se zapálil. Čin provedl veřejně a zanechal po sobě dopis na rozloučenou, kde důvody k takovému kroku vysvětlil.

David Buckel v Americe platil za známého bojovníka za práva homosexuálů. V roce 1999 byl dokonce podle jeho případu, v němž hájil znásilněného a zavražděného transsexuála, natočen film Kluci nepláčou.Buckel se v poslední době angažoval také v boji proti používání fosilních paliv a veřejnost varoval před jejich negativními ekologickými důsledky.

Ve svém aktivismu nakonec zašel tak daleko, že se na protest proti znečišťování přírody upálil právě za použití blíže neurčeného fosilního paliva.

Sebevraždu provedl přímo v parku v newyorském Brooklynu, nedaleko baseballového stadionu na poměrně frekventované cestě. Zanechal po sobě vzkaz, v němž svůj krok vysvětlil.

Známý americký právník se upálil.

Známý americký právník se upálil.

„Lidé na planetě dýchají vzduch znečištěný fosilními palivy a mnoho z nich umírá předčasně. Znečištění ničí naši planetu, houstne ve vzduchu, půdě i vodě. Moje předčasná smrt fosilním palivem je to, co sami sobě děláme,“ zveřejnil část vzkazu deník The New York Times.

V dopise také vyjádřil přání, aby jeho smrt zvýšila zájem veřejnosti o téma používání fosilních paliv. Posílání peněz organizacím ochránců přírody prý totiž nestačilo.Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:00 13. srpna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  16
 • Trapas
  11
 • Haha
  10
 • Tvl
  10
 • Cože
  9
 • Sladký
  9


Komentáře

Mohlo by vás zajímat