Jak se volí za mřížemi? K volbám chodí téměř polovina odsouzených!

Ne každý ví, že vězni za mřížemi mají stále právo volit. A mnozí z nich jej také aktivně využívají. Někteří proto, aby si ukrátili dlouhou chvíli každodenní rutiny v žaláři, jiní s chutí plní svou občanskou povinnost. Jak takové volby ve věznici probíhají?

Jak probíhají volby  za mřížemi? Do věznice dorazí volební komise s urnou a stejně jako kdekoli jinde se zřídí volební místnost. Poté jednotliví odsouzení po jednom přicházejí a mohou uplatnit svůj hlas. Na tom je pochopitelně kandidátka platná v kraji, kde si svůj trest odpykávají, nikoli v místě jejich trvalého bydliště. „K volbám jsem chodila vždycky. I na svobodě, i ve výkonu trestu, kde jsem se účastnila i prezidentských voleb. Půjdu k nim i letos,“ uvedla pro Novinky.cz odsouzená Dana D., která si v olomoucké věznici odpykává trest za finanční podvod. Zatímco voleb do Poslanecké sněmovny se účastní ještě za mřížemi, k těm prezidentským již možná půjde jako svobodná žena. Podala si totiž žádost o podmínečné propuštění. 

Jak serveru Novinky.cz vysvětlila mluvčí věznice v Opavě Kateřina Gatnarová, vězni mohou volit, pokud se nahlásí do seznamu voličů. Zajištění volební komise ve věznici poté zajistí radnice v místě určení. Letos se u nich přihlásilo 159 trestanců, z toho 105 žen. Volební účast byla letos 47 procent. „Při sněmovních volbách v roce 2013 přitom odvolilo 42 procent voličů z odsouzených,“ doplnila. 

Fotogalerie

Komentáře