Zemřela Jana Novotná: Zabila ji rakovina ve 49 letech

Ve věku 49 let zemřela česká tenistka Jana Novotná. Odešla obklopena svou rodinou. Podle vyjádření organizace WTA podlehla rakovině.

Oficiální stránka Ženské tenisové organizace (WTA) potvrdila, že Novotná podlehla rakovině, zesnula prý obklopena svou nejbližší rodinou. Podle našich informací Jana nemoc úzkostlivě tajila, o jejím stavu tak věděli jen ti nejbližší. Zpráva o smrti tak byla doslova šokem pro tenisový svět. „Bude nám všem moc chybět, a teď myslím nejen její přátele, ale všechny, kteří se pohybují v českém a světovém tenisu. Nikdy na ni nezapomeneme,“ vystihla pocity všech Hana Mandlíková,Janin soukromý život byl jedna velká neznámá. Poslední roky života žila uzavřeně v domě ve vesničce Omice u Brna, kam se odstěhovala po patnácti letech z Floridy. 

Jana Novotná byla přebornice na všelijaké soustředěné grimasy.

Její domov s ní sdílela partnerka Iwona Kuczyńska (55), bývalá polská tenistka, která v roce 1992 odešla do Ameriky a hrávala čtyřhru i s Martinou Navrátilovou nebo Cyrilem Sukem. Novotná o ní ale dosud nikdy veřejně nemluvila.

„Jen proto, že jsem úspěšná, nemusí hned všichni vědět, co mám, s kým žiju, kde bydlím nebo jaké řídím auto,“ řekla před lety Novotná, která si za kariéru vydělala 11 milionů dolarů (220 milionů korun). „Mám kolem sebe ráda trochu tajemna. Enigma – záhada – je mé nejoblíbenější slovo. Až si budu myslet, že přišla chvíle někoho představit, udělám to. Všechno má svůj čas,“ nechala se slyšet.

Wimbledon na podruhé s velkou slávou

Brněnská rodačka Novotná vyhrála na okruhu WTA 24 turnajů ve dvouhře a 76 ve čtyřhře. V roce 1988 slavila triumf ve Fed Cupu. Vedle jednoho grandslamového vavřínu z dvouhry získala dalších 12 ve čtyřhře a 4 ve smíšené čtyřhře. Byla bronzovou olympijskou medailistkou z dvouhry v Atlantě 1996, kde přidala stříbro ve čtyřhře s Helenou Sukovou, s kterou byly druhé i v Soulu 1988.

Stalo se to po zápase se Steffi Grafovou.

„Jana byla inspirací pro každého, kdo se s ní znal, na kurtu i mimo něj. Její hvězda bude v historii WTA navždy zářit,“ řekl šéf ženského okruhu Steve Simon.

Kariéru jedna z posledních hráček vyznávajících útočný styl servis – volej s výtečným čopem ukončila v roce 1999. O šest let později byla uvedena do tenisové Síně slávy. Dlouho žila na Floridě, odkud se před sedmi lety vrátila do Brna.

Krátce trénovala Francouzku Marion Bartoliovou a od roku 2014 spolupracovala dva roky s českou hráčkou Barborou Krejčíkovou. Předloni ve Wimbledonu říkala, jak hluboce tenis milovala. „Tenis mi dává úplně všechno a i po těch letech mě naplňuje,“ vyznala se v Londýně.

Fotogalerie

Komentáře