„Zeman ústavní puč nemyslí vážně, je možné ho odvolat,“ tvrdí právník

Prezident Miloš Zeman se podle některých odborníků snaží měnit výklad Ústavy ČR tak, jak se mu to hodí. Zatím však jde o povolební způsob vyjednávání a pouhé teoretizování, takže se nic protizákonného neděje. Pokud by se však prezident rozhodl posvětit vládu bez důvěry Sněmovny, to by byla jiná. Alespoň to říká ústavní právník a profesor univerzity v Cardiffu Jiří Přibáň.

Prezident Miloš Zeman ví, jak na sebe upoutat pozornost, a daří se mu to i zasahováním do povolební debaty mezi politickými stranami. Když uvedl, že nevidí problém ve vládnutí nelegitimní vlády bez podpory Sněmovny, ozvalo se mnoho nespokojených hlasů. Proto později svůj výrok mírnil, ale i přesto rozladění odborníků nevymizelo.„Zeman uvedl, že Sněmovnu nerozpustí, ani kdyby se napotřetí nepodařilo sestavit vládu s tím, že se jedná o tvůrčí výklad ústavy. To je zcela neústavní krok a nejde o tvůrčí, ale destruktivní výklad ústavy. V případě takovéto obstrukce by šlo o hrubé porušení ústavy a hrozila by mu ústavní žaloba,“ řekl Jiří Přibáň v rozhovoru pro DVTV.

Prezident prý opakovaně útočí na Ústavu ČR již od svého pokusu zavést poloprezidentský systém ustanovením Rusnokovy vlády. Nechat dlouhodobě vládnout vládu bez důvěry lze podle Přibáně považovat za ústavní převrat, který by pro něho neměl příznivé důsledky, a mohlo by tak dojít i k odvolání na základě ústavní žaloby.

„Česká ústava má dostatečné pojistky pro to, aby takovéto zvůli dokázala zabránit. Donutila by nakonec prezidenta jednat nebo by ho zbavila úřadu. Nyní se ale jedná o to, jak sestavit vládu, která dostane důvěru v Poslanecké sněmovně,“ upozorňuje Přibáň s tím, že Zemanova prohlášení jsou spíše součástí jeho politické hry než příprava na ústavní puč a reálná hrozba demokracii v naší zemi.

„V současné době je ta politická vůle otevřená, my nevíme, jak bude Sněmovna postupovat, jak se budou chovat jednotlivé subjekty. Ta ústava je stavěna tak, aby umožnila prezidentovi určitý prostor vyjednat politickou shodu v Poslanecké sněmovně. Pokud prezident mluví o tom, že mu o sjednání většinového konsensu nejde, staví se proti Parlamentu a demokratické vůli lidu této země. A nemyslím, že by chtěl Andrej Babiš vystupovat v takovéto roli služebníka v ústavním puči,“ komentuje situaci Jiří Přibáň.

Nutno podotknout, že Miloš Zeman se již opakovaně nechal slyšet, že dlouhodobou vládu bez pověření neplánuje, a také Andrej Babiš by vládnout bez důvěry neměl zájem.

FotogalerieOhodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 5:00 14. března 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  11
 • Super
  8
 • Haha
  3
 • Cože
  3
 • Sladký
  3
 • Tvl
  3


Komentáře