Olympiáda v ohrožení? WHO vyhlásila kvůli viru ZIKA celosvětový stav nouze

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že během roku 2016 by se v Latinské Americe mohly objevit až čtyři miliony lidí nakažených virem zika. V Brazílii přitom už za pár měsíců proběhnou olympijské hry.

Olympiáda v ohrožení? Ne tak docela, přestože na jihoamerickém kontinentu řádí nebezpečný virus zika, Brazílie o zrušení srpnové letní olympiády prozatím neuvažuje.Sportovci se nemají čeho bát, komu se však cesta do Brazílie nedoporučuje, jsou těhotné ženy, uvedl v pondělí šéf štábu brazilské prezidentky Jaques Wagner. „Musíme vysvětlit těm, kdo do Brazílie přicestují, sportovcům, že riziko je nulové, pokud nejste těhotná žena,“ prohlásil.

Právě pro těhotné, respektive pro jejich nenarozené dítě, je virus zika nebezpečný, jelikož způsobuje vrozené deformace plodu. Děti se zde rodí se zakrnělými hlavami, což snižuje možnost růstu mozku a vývoje inteligenčních a motorických schopností. Děti jsou tak většinou do konce života mentálně retardované.

Fotogalerie

Proti viru zatím neexistuje účinná léčba nebo vakcína. Zatím také nejsou jasné všechny způsoby, jak se může zika přenášet, doposud se hovořilo pouze o štípnutí komárem druhu aedes. Podle odborníků WHO však kromě komárů může za přenosem stát pohlaví styk, zatím však nebyl potvrzen jediný přenos z člověka na člověka. Pakliže se tak stane, to teprve bude katastrofa.

Situace kolem šíření zika je už natolik vážná, že WHO po zasedání v Ženevě vyhlásila celosvětový stav nouze. Naposledy tak učinila před dvěma lety během epidemie eboly v západní Africe.Ohodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 7:53 1. června 2016. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  16
 • Haha
  10
 • Cože
  10
 • Super
  9
 • Trapas
  9
 • Sladký
  8


Komentáře