Sochař David Černý se čertí kvůli zákazu jeho Saddáma ve formaldehydu

  •   14:22
  • diskuse

David Černý se svým kontroverzním dílem nazvaným Shark | foto: reprofoto YouTube.com

Byla to další zahraniční výstava Davida Černého a opět došlo ke kontroverzím. Opět proto, že byl vystaven mimořádně odpudivý exponát Shark, který již v minulosti stáhly galerie v Belgii a Polsku. Znázorňuje totiž mrtvolu popraveného iráckého diktátora Saddáma Husajna v životní velikosti a naloženého ve formaldehydu. Toho zřejmě po zákroku policie odstranili z výstavy v severoněmeckém Büdelsdorfu nedaleko Kielu.

Výtvarník David Černý se o problému s jeho dílem dozvěděl jen zprostředkovaně a hodlá zjistit situaci přímo na místě, kam se chce vydat. A nebál se situaci přirovnat k dobám nedávno minulým.„Co já vím, tak to bylo na základě pokynů od policie. Nestáhl to vystavovatel na základě svého rozhodnutí. Vše to probíhá divným způsobem, který si pamatujeme z komunismu, že soudruh zavolal soudruha a soudruh vykonal,“ řekl ke kauze s naloženým Saddámem kontroverzní umělec pro server Echo24.cz.

Výstava v galerii NordArt má však jedno specifikum, které může zavdávat důvod k problémům. Nechutná a provokativní atrapa mrtvoly diktátora, který měl na svědomí smrt statisíců lidí, je umístěna ve výstavní síni nedaleko uprchlického tábora. A právě to může být i podle Černého pravým důvodem zásahu bezpečnostních orgánů.

„Nedaleko je tábor pro utečence a je teoretická možnost, že by se to někomu z utečenců nelíbilo. To bylo to, co jsem slyšel. Musím říct, že z toho mám jen velmi kusé informace. Je to divné, ale žádné oficiální informace jsem nedostal,“ uvedl Černý. Ani dotazy na kurátorku výstavy nepřinesly žádoucí vysvětlení, kromě neurčitých a plochých vyjádření.

Jde o další důkaz, že situace v Německu je kvůli masivnímu nárůstu nového netolerantního a náboženstvím indoktrinovaného obyvatelstva velmi napjatá.

David Černý se svým dílem Shark narazil na nevoli německé policie.

David Černý se svým dílem Shark narazil na nevoli německé policie.

Cenzura kultury a umění, ať se nám líbí, či ne, je jedním z klasických znaků totalitních režimů. Co by na to řekla Angela Merkelová?

Fotogalerie

Komentáře