Výpověď turistky z Berlína: Lidé rvali dřevo holýma rukama, aby se dostali ven!

 •   23:06
 • diskuse

„Kdybych se zvedla ve chvíli, kdy chtěli jít mojí přátelé, mohla jsem být mrtvá!“ říká turistka v Berlíně. | foto: koláž Expres

Její přítelkyně chtěla jít na trh, ona ale trvala na tom, že ještě dopije -a v tu chvíli najel do vánočních stánků nákladní vůz rychlostí přes 60 km/h! Britská turistka Emma Rushton je mezi těmi šťastnými, kteří se, i když jen o fous, vyhnuli pondělnímu útoku v Berlíně. „Všechna světla zhasla, slyšela jsem jen křik a pláč,“ popisuje.

V pondělí večer najel kamion rychlostí přes 60 km/h do davu na berlínském náměstí Breitscheidplatz u nákupní třídy Kurfürstendamm, kde stál vánoční trh.Incident, který policie vyhodnotila jako zřejmý útok, si vyžádal 9 životů, desítky dalších lidí jsou zraněny. Jen o fous se k obětem nepřidala britská turistka Emma Rushton, která si výletem do Berlína splnila jeden z životních snů.

„Celý den jsem chodili po městě, na trh jsme dorazili kolem poledne. Před pár lety jsem si vážně zlomila nohu, takže nevydržím tolik, jako ostatní lidé, a tak jsme si s přáteli koupili drink a sedli si stranou do budky za stánky. Ostatní pak řekli, že už chtějí jít, já ale chtěla dopít, a tak povídám, dejte mi 2 minuty. A přesně v tu chvíli jsme viděli ten kamion...“ popsala médiím žena.

Zbořené berlínské Vánoce.

Zbořené berlínské Vánoce.

Protože auto při nárazu strhlo ze stánků všechna vánoční světýlka, celé místo náhle potemnělo. Slyšet prý bylo jen chaotické výkřiky a pláč.

„Bylo to hrozně rychlé. Viděla jsem, jak lidé rvou rukama dřevěné stánky, aby z nich dostali sebe nebo další lidi, co tam zůstali uvěznění,“ říká Emma. Podle pokynů policie pa i s partou utekla zpět na hotel.

O štěstí může mluvit také Mike Fox, který vypověděl, že ho řítíce se vůz minul o pouhé tři metry. Kdybych stál o kus vedle, byl jsem mrtvý. Je to zvláštní pocit...“ řekl.

Na místě jsou také desítky zraněných, podle oficiálních zdrojů nejméně 50.

V autě seděli dva muži. Ten na sedadle spolujezdce zemřel v kabině vinou nárazu. Druhý z místa utekl, policie ho ale krátce po půl desáté večer dopadla, nyní je ve vazbě.

Motiv policie zatím nezná, národnost útočníků nebyla veřejně prozrazena. Na začátku večera policisté prohlásili, že jde o zjevný útok, v průběhu večera své stanovisko změnili na mírnější „pozadí události je nejasné“. Do vyšetřování se nicméně zapojil nejvyšší státní zástupce Peter Frank. Ten vyšetřuje mimo jiné závažné teroristické útoky.

Jste v Berlíně? Znáte někoho, kdo tam je? Napište nám na tip@expres.cz vaše příběhy!

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:06 18. dubna 2017. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  36
 • Super
  17
 • Sladký
  13
 • Haha
  12
 • Trapas
  11
 • Cože
  10


Komentáře