Polibky smrti od českých umělců: Kterým politikům tahle elita zabila hlasy?

Zaštítit politickou aktivitu veřejnou podporou známých tváří je marketing, který v minulosti fungoval. Letos na tuto strategii tradičně vsadila TOP 09, ale vůbec to nevyšlo. Jako by umělci kalouskovcům naopak přinesli prokletí. Příliš nezafungovala ani podpora celebrit pro KDU-ČSL nebo STAN. ČSSD je ale na tom ještě hůř.

Dominik Feri sice preferenčními hlasy zabodoval, ale TOP 09 jako taková propadla na své dno.

Nejsmrtonosnější polibky smrti od našich předních umělkyň dostala Kalouskova TOP 09, která se s velkým štěstím a přispěním exotického kandidáta Dominika Feriho doslova proplazila do sněmovny.

Pokoření potřebné pětiprocentní hranice a nakonec získání sedmi poslaneckých mandátů je pro představitele strany jako zlý sen. A přitom se některé knížecí fanynky mohly přetrhnout, aby veřejnost přesvědčily. Marně.

Ve volebním štábu bylo dusno, že by se dalo krájet. Když se Topka nakonec do dolní komory Parlamentu prosadila, nevydržela to psychicky herečka Eva Holubová a vrhla se Ferimu kolem krku.

Dominik Feri sice preferenčními hlasy zabodoval, ale TOP 09 jako taková propadla na své dno.

Strana nakonec ve své pražské baště přesvědčila jen voliče na Praze 1, kde vyhrála, a pak také překvapivě na všech zahraničních volebních místech. Nepomohly ani emotivní projevy uměleckých formátů, jako je Bára Štěpánová, Tereza Brodská či Oldřich Navrátil.

Hermanovi nepomohla ani Kubišová

KDU-ČSL si s deseti křesly pohoršila, když přišla o čtyři poslance oproti volbám v roce 2013. Důvěryhodnost strany klesá. Přesto je předseda Pavel Bělobrádek nakonec spokojen a výsledek nepovažuje za takový průšvih. Zřejmě nemusí téct, stačí, když kape.

Tragické byly volby především pro ministra kultury Daniela Hermana. Politik, který se proti prezidentově rétorice postavil na stranu Jiřího Bradyho a dalajlamy, zaznamenal nečekaný neúspěch.

Za kvalitu osobnosti ministra se postavila kulturní ikona svobody a demokracie Marta Kubišová. Hermana vylíčila jako důvěryhodného člověka a stabilní jistotu. Jenže ouha! Kvůli kroužkování a nízkému počtu hlasů pro lidovce poslanecké křeslo neobhájil. Na jeho místo se preferenčními hlasy probojoval starosta Prahy 7 Jan Čižinský. A nepomohla ani přímluva antikomunisty a herce Jana Potměšila.

STAN to měli od začátku těžké. Zrada koaličního partnera přišla dřív, než se Starostové stačili rozkoukat. Byť svůj průnik do sněmovny s pěti poslaneckými mandáty považují, a právem, za historický úspěch, také to s nimi vypadalo všelijak. Jejich předvolební boj podpořil frontman skupiny Lucie David Koller. Těžko říct, zda jim to pomohlo, pomýšleli na přesvědčivější výsledek.

S ČSSD a komunisty se nikdo ukazovat nechtěl

Na konci našeho výčtu jsou ještě dvě strany, které se ani veřejné podpory známých tváří nijak výrazně nedočkaly. Tradiční nepochopení umělecké elity postihlo KSČM, ale to nikoho nepřekvapilo. Horší je to v případě ČSSD. V minulosti se v oranžových barvách nechaly vidět takové tváře, jako je Václav Neckář, Petra Černocká, Hana Zagorová nebo Michal David.

To je ale dávno pryč. Letos se ČSSD nechtěla kompromitovat žádná z osobností, nebo alespoň ne veřejně. Definitivní pád sociální demokracie je tak završen také mezi osobnostmi kulturního světa.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:32 úterý 20. února 2018. Anketa je uzavřena.

  • 26
  • 26
  • 14
  • 4
  • 3
  • 3