Mají pomáhat, ale vraždí. Německý ošetřovatel-zabiják měl kolegy i v Česku

Chtěl kolegům ukázat, jak pěkně mu jde resuscitování. Jenže zdravotní bratr z Německa při tom zabil stovku lidí. Aby je mohl oživovat, podával jim lék na srdeční arytmii. Není divu, že mu oživování v mnoha případech nevyšlo a bohužel skončilo smrtí pacienta. Souzen je již poněkolikáté právě v těchto dnech. I u nás v Česku známe případy samaritánů, kteří se později proměnili ve vrahy. Snad nejznámější je případ heparinového vraha Zelenky nebo sestry novorozeneckého oddělení Marie Fikáčkové, která v šedesátých letech minulého století kvůli křiku zabila dvě miminka a ostatním ubližovala. Sestra Smrt, tak se neprávem říkalo zdravotnici Věře Marešové. Podle obžaloby měla mít na svědomí smrt několika pacientů poté, co jim píchla draslík. Nakonec však byla úplně zproštěna viny.

Niels Högel začal svou šílenou jízdu v roce 2000, kdy pracoval jako zdravotní bratr na klinice v Oldenburgu. Svým pacientům vpravil do žíly gilurytmal nebo betablokátor Sotalex – léky na srdeční arytmii. 

Poté, když se pacient dostal do potíží, předváděl, jak umí resuscitovat. Na klinice to nikomu nepřišlo divné, a tak tam za dva roky stihl zabít 37 lidí. Pak přestoupil do nemocnice v Delmenhorstu, kde řádil dál. Na onen svět poslal dalších 73 lidí.

Na spojitosti všech vražd s jeho osobou se nepřišlo hned. V roce 2005 jedna sestra viděla, že podává pacientovi lék, který mu nikdo nepředepsal, ale nemocnice hned nezakročila. Před zatčením tak kvůli němu přišel o život ještě jeden člověk. 

Odsouzen byl až v roce 2008 za první vraždy. Dostal pouhých sedm a půl let vězení. Jenže pak se začali ozývat další příbuzní možných obětí, vyšetřovatelé nakonec exhumovali 137 těl na 67 hřbitovech. Léky, kterými zdravotní bratr vraždil, se našly u 99 případů a sám Högel se nyní přiznal, že zabil 100 lidí.

Proti německému kolegovi je český heparinový vrah „troškař“. Petr Zelenka – nenápadný ošetřovatel z havlíčkobrodské nemocnice – v roce 2006 zabil sedm lidí a u dalších deseti se o vraždu pokusil. Používal k tomu heparin, kterým pacientům v umělém spánku ředil krev. 

„Měl jsem dobrý pocit z toho, že o tomto neoprávněném podání heparinu vím, službu konající lékaři nikoli, a že si při zdravotních problémech pacienta nevědí rady,“ zněla tehdy výpověď Zelenky.

Petr Zelenka, heparinový vrah

K vraždám se přiznal a v roce 2008 byl odsouzen na doživotí.

V roce 1960 byla k trestu smrti odsouzena čtyřiadvacetiletá sestra ze sušické porodnice Marie Fikáčková. Ona sama se přiznala ke dvěma vraždám a k dalším deseti útokům. Odsouzena byla však jen za prokázané činy, a to za vraždu novorozence a šestitýdenního dítěte a dvě ublížení na zdraví. 

Tehdejší výpovědi personálu i lidí, co ji znali, se shodovaly na tom, že byla tichá a uzavřená, ale pracovitá, slušná a ochotná. Dětský křik ji však uváděl do nepříčetných stavů. Když se k tomu přidalo ještě větší množství práce, tak vraždila. 

„Necítila jsem při mačkání praskání lebečních kostí, ale byla jsem si vědoma, že to bude mít následek. Toto jsem si uvědomila, ale bylo již pozdě. Tento můj čin, který jsem provedla s děckem Prosserovou, jsem nikde nehlásila ani jsem to neoznámila lékařům,“ uvedla Fikáčková při výslechu. Její rány do zadní části temene nepřežilo ani druhé děťátko. Jednomu novorozenci pak zlomila ruku a dalšímu natrhla ouško. Byla popravena 13. dubna 1961.

Fikáčková ukazuje, jak kojencům drtila hlavičky.

Před čtyřmi lety se v Česku začal odehrávat příběh zdravotní sestry Věry Marešové z rumburské nemocnice. Byla podezřelá z toho, že pacientům podávala tak silné dávky draslíku, až jim po nich selhalo srdce. Stát se to mělo u šesti pacientů. Soud však nakonec dospěl k závěru, že se neprokázalo, že by se vraždy vůbec staly. Potvrdil to i Vrchní soud v Praze. 

Přezdívku sestra Smrt si neprávem obviněná žena nezasloužila a více než rok strávený ve vazbě také ne. Nyní žádá po státu několikamilionové odškodné. Během soudních jednání se dle svých slov stala ve svém domově – městě Rumburku – vyvrhelem. Lidé si na ni ukazovali a odtahovali se od ní. Musela se přestěhovat do Prahy, dodnes trpí psychickými i fyzickými problémy a bere antidepresiva.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:16 pondělí 4. března 2019. Anketa je uzavřena.

  • 15
  • 14
  • 12
  • 10
  • 9
  • 8