Pohřeb oběti vražedkyně z Tesca: Její smrt zametou pod koberec, řekli Expresu truchlící

Pohřeb zavražděné Hany H., kterou v Tescu ubodala psychicky nemocná žena. | foto: Tilen Vajt/Jiří Pitrof

Sedm dní uplynulo od chvíle, co se paní Hana H. (54) stala obětí šílené vražedkyně, která ji z nožem v ruce napadla mezi regály v supermarketu Tesco v Praze na Smíchově. V čtvrtek v pravé poledne se s obětí psychicky choré ženy přišli rozloučit její blízcí a známí. Ti, kteří byli schopni hovořit, se ptali hlavně na jediné: Jak se to mohlo stát a kdo si to odskáče?

Příbram dnes zažila smutný den. V obřadní síni Na Hvězdičce se rodina, přátelé a známí loučili s paní Hanou H., která tragicky zemřela minulý čtvrtek. V Praze, kam jela k lékaři, si ji v Tescu na Smíchově vyhlédla třiatřicetiletá Michala S. a s nožem v ruce ji napadla zezadu. Hana H. na následky zranění na místě zemřela.Poslední rozloučení se konalo přesně týden od její tragické smrti. Mezi lidmi, co ji znali, byla velmi oblíbená, o čemž svědčí i to, že se s ní přišlo rozloučit více než sto lidí a příbramská obřadní síň byla narvaná k prasknutí.

„Byla vždycky tak milá a tichá. Skoro nikam nechodila,“ mluvili o paní Haně truchlící, kteří ji znali z Březnice, kde bydlela. „Milovala zahrádkaření, ráda vařila a četla,“ zaznělo ve smuteční řeči.

Vzpomínání na milou osobnost paní Hany ale nebylo to jediné, o čem smuteční hosté mluvili. Mnoho z nich se tázalo, jak se tohle vůbec mohlo stát. Jak je kruté, že zrovna ona byla ve špatnou chvíli na špatném místě.

„Zajímalo by mě, kdo si tohle odskáče a jak se cítí lékař, který tu zrůdu pustil. Ale tohle se určitě zase jen zamete pod koberec,“ řekla Expresu žena, která zná rodinu paní Hany přes dvacet let, ale nepřála si být jmenována, protože rodina nechtěla, aby truchlící hovořili s přítomnými novináři.

Na to, jak se to mohlo stát, se ovšem neptají jen pozůstalí. Třiatřicetiletá Michala S., která paní Hanu H. zavraždila, neměla co dělat mezi lidmi a podle lidí, kteří ji znali z Psychiatrické nemocnice Bohnice, to věděla i ona sama.

Přesto ji z Bohnic v osudný čtvrtek 21. července pustili. Podle pacientky, která s ní byla na pokoji, si na svůj stav stěžovala jen dalším pacientům, ale na lékaře hrála divadlo.

Poslední rozloučení s paní Hanou H. z Březnice.

Poslední rozloučení s paní Hanou H. z Březnice.

Zda pochybili lékaři, když ji propustili, to prověřuje inspekce z ministerstva zdravotnictví. Jenže nemocnice se brání, že v době, kdy lékaři plánovali její propuštění, neměli informaci o nějakém policejním vyšetřování útoku v kavárně, kde Michala chtěla uškrtit zákaznici (psali jsme zde), a to i prý přes to, že se vedení léčebny policie dotazovalo, uvedl už v sobotu ředitel léčebny Martin Hollý.

Policisté ji podcenili

Jak v konkrétním případu z kavárny postupovali přivolaní policisté, bude zajímat i Krajské policejní ředitelství.

Z informací Městského státního zastupitelství v Praze, s nimiž ve středu přišel iDNES.cz, vyplývá, že Michalu S. policisté podcenili a škrcení zákaznice kavárny, kterého se dopustila jen dva týdny před vraždou, nevyhodnotili jako závažný trestný čin.

„Policie se na nás v této věci s ničím neobrátila, ani v den útoku, ani poté,“ řekla pro iDNES.cz k incidentu mluvčí městského zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Zatím tak není jasné, kdo konkrétně mohl za to, že Michala S. se dostala mezi lidi. Nalezení viníka ale život paní Haně už bohužel nevrátí. Mimochodem pozůstalí si paní Hanu připomenou mší v Příbrami na Svaté Hoře, a to 4. srpna.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:24 25. listopadu 2016. Anketa je uzavřena.

 • Cože
  22
 • Haha
  15
 • Sladký
  15
 • Trapas
  14
 • Super
  13
 • Tvl
  12


Komentáře

Expres.cz