Migrant ženu ubodal, vyhodil z okna a podřezal: „Nejde o vraždu,“ rozhodl soud

Další velmi těžko pochopitelný zločin z rukou muslimského migranta a obdobně nestravitelný rozsudek německého soudce rozčiluje německou veřejnost i politiky. Je nanejvýš pravděpodobné, že relativně nízký trest pro vraha z Chotěbuzi byl udělen se shovívavostí ke kulturním zvyklostem pachatele.

Dvaatřicetiletý, v říjnu 2016 odmítnutý čečenský žadatel o azyl, Rašíd D. brutálně zavraždil svou o pět let mladší manželku Luziu D., protože věřil, že je mu nevěrná s rodinným přítelem. Ženu, se kterou zplodil pět dětí, devatenáctkrát bodl, následně vyhodil z okna koupelny v prvním patře a pro jistotu pak sešel dolů a ještě jí čtyřikrát podřízl krk.

Řeknete si, že je vše jasné, že šlo o klasickou vraždu ze žárlivosti, která je tradičně trestána vysokými i výjimečnými tresty. Jenže soudce Frank Schollbach překvapil trestem odnětí svobody jen na třináct let, protože ho kvalifikoval nikoliv jako vraždu, ale jako zabití! To už je soda i pro jinak umírněné německé politiky a komentátory.

Protože je vrah muslim, je zločin nepochopitelně kvalifikován jinak, než by se dělo ve stejném případě u Němce? Obhajoba totiž operovala nejen s odlišnými kulturními kořeny, ale také tím, že šlo o akt z náhlého popudu a Čečenec měl v minulosti problém s metamfetaminy. „I přesto, že to působí nepříjemně, rodná kultura osoby hraje při spáchání činu z hlediska německého trestního práva roli,“ vysvětlil profesor Wolfgang Mitsch z Postupimské univerzity pro Bild.

Schollbachův rozsudek brání také mluvčí Okresního soudu v Chotěbuzi Frank Merker: „Nebylo zjištěno, že by výše trestu vyplynula na základě etnického nebo náboženského motivu. Soudce se musí ptát, zda obžalovaný chápal závadnost svého chování.“

Zdá se nám to, nebo si pan mluvčí poněkud protiřečí?

Ne všichni jsou ale takto chápaví k činu Rašída D. „Náboženské a kulturní charakteristiky pachatele, které jsou v zásadním rozporu s naším právním řádem, by neměly být důvodem ke snížení trestu,“ zlobí se bavorský ministr spravedlnosti Winfried Bausback z CSU a podobný názor má i šéf CDU v Braniborsku Jörg Vahl.

„Nemohu to pochopit. Že si nemyslel, že vlastně vraždí? Je to vražda bez ohledu na to, jaké máte náboženství,“ míní.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:12 sobota 14. října 2017. Anketa je uzavřena.

  • 205
  • 57
  • 26
  • 22
  • 19
  • 13