Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Vrah Ďuričko a jeho fotbalový příběh: Místo vrtulníku jsem si koupil Duklu

    Bohumír Ďuričko, vrah propuštěný na svobodu, má za sebou i minulost majitelel fotbalového klubu. | foto: ČTK

    Fotbal a zločin jsou často spojené nádoby. V případě Bohumíra Ďurička, vraha Václava Kočky mladšího, který byl propuštěn na svobodu, je to potvrzené. I tenhle zločinec má fotbalovou minulost.

    Asi se tomu nemohl vyhnout. Vždyť měl všechny předpoklady, aby se zařadil do party ukázkových majitelů fotbalových klubů devadesátých let. Tomáš Pitr, František Mrázek, Radovan Krejčíř, Jaroslav Starka. V českém fotbale se to jen hemžilo neuvěřitelnými postavami. Bohumír Ďuričko u toho prostě nemohl chybět.

    Tyká si s Bémem

    Dnes čtyřiašedesátiletý muž byl v pondělí propuštěn poté, co si odseděl dvě třetiny trestu za vraždu Václava Kočky mladšího. Zločin se stal v roce v roce 2008 na křtu knihy Jiřího Paroubka. A jméno tohoto expolitika nás vlastně tak trochu vrací na začátek Ďuričkovy fotbalové story.

    S Paroubkem se znal z podniku Restaurace a jídelny. To byl vskutku unikát. Kolik odtud jen vzešlo šedých eminencí fotbalu či politiky?

    Ďuričko byl také agentem Státní bezpečnosti, i když to odmítal. Ve spisech vystupoval pod krycím jménem Lipan. Dostal i heslo pro komunikaci: „Chodíte ještě na lipany na Dyji pod Větrovem?“ On měl odpovědět: „Teď už na ryby nemám čas, věnuji se jen myslivosti.“

    Nakonec ani kontakty s StB nejsou pro fotbal – bohužel – omezující. Příkladem je i nynější faktický vládce české asociace Roman Berbr, který se členstvím v komunistické policii nepokrytě chlubí.

    Točí miliardu ročně

    Ale zpět k Ďuričkovi. Ten se po revoluci vrhnul na podnikání. „Měl jsem několik firem, obrat jsme měli 800 milionů korun,“ chlubil se. To ostatně dělal často a rád, jak už bylo ve fotbale zvykem.

    Co mu chybělo? Samozřejmě, musel se prosadit do fotbalového prostředí. „Fotbal a peníze jsou fenomén,“ napsal v jedné ze svých knih, které stvořil během pobytu ve vězení. „Kolik jsem měl přátel. Tykal jsem si například s Bémem, Filipem, Dvořákem, Jurečkou, Chalupou, Šloufem, Paroubkem, Grygarem, Bratským, Kuželem, Blažkem a dalšími,“ vysypal jména politiků.

    Bohumír Ďuričko odchází z vězení.

    Kupuje Poborského

    Nejprve to vypadalo, že se uchytí ve Viktorii Žižkov. „Koupil jsem pro ni třeba Karla Poborského,“ tvrdil. „Dal jsem jejímu majiteli Čekanovi pět milionů.“ To je dost diskutabilní. Slavný reprezentant přišel na Žižkov v roce 1994, a to už se Ďuričko motal v Dukle Praha.

    Slavná vojenská značka byla tehdy v úpadku, kopala třetí ligu. „Místo toho, abych si koupil vrtulník, šel jsem do fotbalu,“ vykládal.

    Klubu z dejvické Julisky se ale začalo dařit. Tým vedl známý trenér a fotbalový glosátor Ladislav Škorpil, hrála v něm velmi kvalitní jména. Například pozdější reprezentanti či hráči Sparty Václav Koloušek s Petrem Papouškem.

    Tuhle „zvířecí“ dvojku si Ďuričko (jako sportovní ředitel mu pomáhal už zmiňovaný Jaroslav Starka) vytáhl z Mladé Boleslavi. „Boleslav tenkrát splácela jakousi půjčku šéfovi Ďuričkovi a oni byli jednou ze splátek,“ popisoval o pár let později Škorpil.

    Dukle se zkrátka vedlo. V roce 1997 se dostala do finále domácího poháru, v němž podlehla Slavii 0:1. Navíc postoupila do první ligy. Bylo to pochopitelné, Ďuričko měl v té době ještě peníze. I když už se zdroje tenčily.

    Dukla mezi prostitutkami?

    „Měli jsme správní radu, Ďuričko tam všem půjčoval peníze, aby ze sebe mohli ostatní dělat podnikatele,“ vzpomínal Starka, sám podnikatel z Příbrami.

    A právě toto město je důležité. Ďuričko se nebyl schopen v roce 1997 dohodnout s armádou na pronájmu Julisky, a tak tým přestěhoval do Příbrami.

    Bohumír Ďuričko odjíždí z věznice v Karviné.

    Krok oznamoval na tiskové konferenci v hotelu AXA, v Praze Na Poříčí. Ten mu údajně patřil, Ďuričko aspoň vystupoval jako jeho majitel a odmítal, že by v něm provozoval takové služby jako nevěstinec…

    Památná tiskovka se konala v roce 1997 a Ďuričko už byl viditelně ve Starkově vleku. Proto nebylo divu, že zanedlouho fotbal opustil.

    „Z kolotoče fotbalového byznysu jsem vystoupil. Byl jsem krůček od bankrotu. Většina podnikatelů byla fotbalem zničena. Já jsem toto období přežil, ale ztráty byly obrovské. Musel jsem prodat majetky, firmy,“ vyznal se v knize.

    Tvrdil, že do Dukly na začátku vložil 7 milionů a poté ho fotbal po léta stál 2 miliony měsíčně. „Mnoho politiků a podnikatelů se chodilo na fotbal bavit, najíst, napít. Poznal jsem vlivné lidi a začal se kolem mě pohybovat zločin,“ napsal.

    Ten ho viditelně neopustil ani poté, co z fotbalu vycouval.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 10:19 středa 28. února 2018. Anketa je uzavřena.

    • Super
      7
    • Trapas
      6
    • Haha
      5
    • Cože
      4
    • Sladký
      4
    • Tvl
      4