Voliči překreslili politickou mapu Česka. Ano, éra dinosaurů definitivně končí

Zápletka letošních voleb je vyřešena – ANO potvrdilo svoji dominanci na politické scéně a SPD s Piráty roli černých koňů kampaně. Tyto strany získaly celkem 123 mandátů a převálcovaly tradiční politické dinosaury.

Mobilizačním motivem těchto stran byla změna politiky a korekce stranického systému, na což voliči zjevně slyšeli. Stávající volby tak dovršily to, co volby předešlé přinesly jen v náznaku, že totiž tradiční vnímání politického stranictví a socioekonomické dělení již nehrají pro voliče tu hlavní roli.

Sázka na 30 %

Andrej Babiš byl zejména v období posledního roku vystaven extrémním tlakům spojeným se svou minulostí a podnikáním. Přesto se mu podařilo udržet politické konkurenty na uzdě a získat přízeň téměř 30 % voličů. To jen potvrzuje jeho mimořádný politický talent a schopnost udržet strategickou iniciativu.

Andrej Babiš komentuje výsledky voleb.

Konečný výsledek SPD Tomia Okamury nepřekvapil, byť se ho některá mainstreamová média a političtí konkurenti snažili podceňovat. Ať se to někomu líbí, nebo ne, Okamura vedl viditelnou a srozumitelnou kampaň, která zejména v její koncovce přesvědčila část nerozhodnutých a pochybujících voličů.

Sázka na kůl v plotě nevyšla

ČSSD nedokázala kromě antiBabiš kampaně přijít s žádným výrazným tématem, kromě slibu rozdávání peněz, zvyšování platů a důchodů, které si však ČR může dovolit jen s ohledem na aktuální ekonomický růst. Velkou chybou, která jen sichrovala hubený volební výsledek sociálních demokratů, bylo vyhnání Andreje Babiše z vlády, které voliči vnímali jako mstu a korunování neúspěchů odcházejícího předsedy ČSSD Sobotky. Těm, kteří tento krok vnímali jako šanci na restart, volební výsledek jasně ukázal, že to byla víra vypočítavá a naivní.

ČSSD ztratilo 35 mandátů.

Hlasy poztráceli všichni, kteří se v nějaké formě přidali do antibabišovské fronty – TOP 09 počínaje, komunisty konče. Mnozí z nich si představovali, že étos hnutí ANO i Babiše samotného vyprchá podobně jako v minulosti u Věcí veřejných. Taktickým cílem bylo Babiše izolovat a udělat z něj pověstný kůl v plotě, který voliče dál nepotáhne, protože s ním přece většina nechce jít. Přesvědčivé vítězství hnutí ANO ukázalo, že tento přístup Babišovi naopak část preferencí ještě přihrál.

Těžce zklamaný Bohuslav Sobotka.

Tradiční strany se ze svých chyb příliš nepoučily, což se projevilo i v obsazení kandidátek. Volič tak ve slibech „tradičního“ vnímání politiky viděl spíš udržování léta pěstovaných klientelistických a korupčních vazeb.

Eurostrašení a „last coming out“ nezabraly

Eurofilní a levicově liberální proudy se za úspěchem snažily jít buď strašením, nebo obranou jediných „správných“ hodnot, případně obojím současně. TOP 09 se svým povrchním eurohujerstvím a strašením znečitelnila tak, že pro mnohé voliče zůstalo otázkou, zda je ještě vůbec pravicovou stranou. Její jen velmi těsný postup do Sněmovny tak není žádným překvapením. Oblast levého i pravého středu pak svoji obratnou kampaní dovysáli Piráti a právem slaví svůj premiérový vstup do vysoké politiky.

Volební štáb ČSSD.

Samostatnou kapitolou jsou lidovci, kteří kvůli svým předvolebním eskapádám a koalicí/nekoalicí se STAN mohou být rádi, že se do Sněmovny nakonec vůbec dostali. Chybou STAN bylo, že se do „letního“ holportu s lidovci vůbec pustili. Kdyby vsadili na samostatný postup od začátku, možná by ve Sněmovně získali více než 6 mandátů.

Ostatní, nově vzniklé partaje nepřinesly témata ani důvody k volbě. Některé z nich kandidovaly vyloženě do počtu (resuscitovaná ODA), jiné špatnou kampaní prohospodařily nadějné vyhlídky (Realisté). Stejně jako v minulých sněmovních či krajských volbách se jasně ukázalo, že jenom peníze k úspěchu nestačí.

Režim se nehroutí, dinosauři končí

Pavel Bělobrádek sleduje výsledky voleb.

Zástupci antibabišovské fronty se volby snažili postavit jako zápas o charakter politického režimu, ne-li přímo o samotnou demokracii. Zapomínali dodat, že demokracie je především diskuze, a to i o tématech, jež se mi nelíbí, a v momentech, kdy se mi to nehodí. To, že uspěly strany, jež požadují výrazný korektiv zaběhnutých politických procedur, není v kontextu vývoje i ve vyspělých demokraciích žádnou anomálií a demontáží demokracie.

Výsledky voleb tedy neznamenají žádné ohrožení pro českou demokracii. Znamenají jen konec překonaných stereotypů a vyžilých politických dinosaurů, pro které představovaly poslední štaci. Voliči dovršili překreslení politické mapy, jež začalo již před čtyřmi lety.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:33 neděle 18. února 2018. Anketa je uzavřena.

  • 19
  • 8
  • 4
  • 3
  • 3
  • 3