Václav Klaus o při v ODS: Fiala mi po konci voleb přišel lehce podrážděný

Tradiční pravicová strana ODS má za sebou poměrně úspěšné volby do Poslanecké sněmovny. Alespoň takto to vidí předseda Petr Fiala, který je za zisk 11,3 % hlasů rád. Vrásky na čele mu může ale přidělávat fakt, že mnoho lidí volá po jeho nahrazení Václavem Klausem mladším, který z celé strany získal nejvíce preferenčních hlasů a navíc se s Fialou v určitých názorech rozchází. K celé situaci se teď vyjádřil právě Klaus, který podotkl, že Fiala byl po volbách poněkud podrážděný.

Současný předseda ODS Petr Fiala získal v letošních volbách 13 003 hlasů, zatímco řadový člen Václav Klaus mladší skončil v pomyslné tabulce preferenčních hlasů na druhém místě se ziskem 22 614 hlasů. Před ním byl už jen předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš, který měl 48 539 hlasů.Není tak divu, že se množí názory těch, kteří tvrdí, že ideálním lídrem pro ODS by měl být právě Klaus. Důkazem o jeho vhodnosti může být právě jeho velký úspěch u letošních voleb.

Zdá se, že v tradiční pravicové straně se tak pomalu, ale jistě rozjíždí válka. Na jedné straně stojí současný předseda Petr Fiala, který se hrdě bije do prsou, jaký úspěch pod jeho velením strana zaznamenala. 

A na straně druhé je Václav Klaus mladší, syn Václava Klause staršího, bývalého šéfa ODS a prezidenta České republiky, který zisk 11,3 % hlasů nebere jako kdovíjak skvělý výsledek. Sám věřil v mnohem lepší čísla.

Václava Klaus mladší s volbami příliš spokojený nebyl.

Václava Klaus mladší s volbami příliš spokojený nebyl.

Fiala po volbách prohlásil, že se o svou pozici nebojí. Ovšem hlasy o jeho vystřídání Klausem se množí. Sám Klaus teď serveru Seznam.cz poskytl exkluzivní rozhovor, ve kterém řekl i pár slov o současné situaci v ODS.

Exprezidentův syn výše zmíněnému webu přiznal, že s předsedou Petrem Fialou po volbách krátce hovořil, k žádnému konfliktu sice nedošlo, něco se ale Klausovi na lídrovi ODS beztak nezdálo.

 „Přišel mi lehce podrážděný. Jsou silné síly, které se nás snaží postavit proti sobě, a nevím, jestli jim nezačíná naslouchat,“ svěřil se Klaus, který rozhodně není šťastný z toho, že „jeho“ ODS bude pravděpodobně opět v opozici.

Petr Fiala, současný předseda ODS, se o svou pozici nebojí.

Petr Fiala, současný předseda ODS, se o svou pozici nebojí.

Petr Fiala si totiž účast ve vládě Andreje Babiše představit nedokáže. Pro Václava Klause mladšího je ale, zdá se, mnohem horší představa to, být v opozici a kritizovat ty, kteří vládnou, než se spojit s „nepřítelem“ Babišem.

Postoj ODS může změnit jediné, a to je změna předsedy strany. Sám Klaus ale přiznal, že něčemu takovému v brzké budoucnosti pravděpodobně nedojde. „Strana bude stejná, jaká byla uplynulé čtyři roky,“ sdělil Klaus.

Otázkou ale je, jak dlouho svou funkci dokáže hájit předseda Fiala, když mu na záda dýchá Klaus, kterého ve volbách podpořilo téměř dvakrát tolik lidí.

Fotogalerie

Komentáře