Blíží se válka v ODS? Fiala vzkazuje Klausovi: Jsi nekolegiální, já jsem lídr!

Solidním úspěchem v letošních volbách do Poslanecké sněmovny se může pochlubit ODS. Pravicová strana získala 11,3 % a obsadila druhou příčku za hnutím ANO, které vede Andrej Babiš. Předseda ODS Petr Fiala se v povolebních prohlášeních bil do prsou, že úspěch jde za ním, jelikož on je lídr. Více preferenčních hlasů než on měl ale Václav Klaus mladší, který je řadovým členem. Mezi dvěma soky to teď jiskří a množí se také spekulace, že právě syn bývalého prezidenta by se mohl stát příštím předsedou ODS.

Pro ODS, dříve velmi silnou politickou stranu, která ale v posledních letech čelí úpadku, to byly úspěšné volby. Strana vedená Petrem Fialou získala 11,3 % hlasů, což se rovná 25 mandátům, a zavřela tak ústa některým svým kritikům.Zatímco předseda Petr Fiala je s výsledkem nadmíru spokojený a tváří se, jako by volby vyhrál, tak řadový člen Václav Klaus mladší ale sdělil, že by si představoval lepší výsledek. Mluvil dokonce o tom, že by si představoval zisk kolem 20 % hlasů. Tato slova se ale Fialovi příliš nelíbila.

„Já jsem to prohlášení neslyšel, ale pokud takhle zaznělo, tak je mírně nekolegiální. Tady je obrovské množství členů ODS, kteří se dnes radují. Radují se z toho, že ač nám předvídali to, že nepřežijeme, že tady nebudeme, tak jsme dnes druhá nejsilnější strana,“ sdělil pro Blesk.cz Fiala.

Sám Klaus pak dostal z ODS absolutně nejvíce preferenčních hlasů (22 568) a některé experty pak napadlo, že on by mohl být lepším lídrem, než je současný předseda Petr Fiala.

Podle současné hlavy ODS je to ale utopie. 

Petr Fiala, současný předseda ODS. O svůj post se nebojí.

Petr Fiala, současný předseda ODS. O svůj post se nebojí.

„Já jsem celostátní lídr a odpovídám za celkový výsledek voleb. Odpovídám i za výsledek na jižní Moravě, kde jsme získali víc hlasů než minule. Já jsem rád, když kolegové získávají preferenční hlasy, zvlášť v Praze. My ale nesoutěžíme o preferenční hlasy,“ vysvětlil třiapadesátiletý rodák z Brna.

Mezi dvěma soky to ale nejspíše pořádně jiskří. Důkazem budiž sobotní povolební tisková konference ODS, na které Václav Klaus mladší chyběl. 

Syn exprezidenta dokonce neslavil se svými kolegy ve volebním štábu, ale pařil v pražském Tretter´s baru, kde mimo jiné slavil i narozeniny kolegy Jana Skopečka.

Fotogalerie

Komentáře