Schůze KSČM pohřbila Filipa zaživa. Ten se ztrátě stranického koryta urputně brání!

Na pátečním zasedání Ústředního výboru KSČM bylo pořádně dusno. Po žalostném volebním propadu a historicky nejhorším výsledku od roku 1921 se není co divit. Všeobecně by se dalo předpokládat, že neúspěšný stranický předseda nabídne svou funkci k dispozici a začne zpytovat svědomí. Ne tak Vojtěch Filip. Ten se totiž funkce drží jako klíště!

Jednání komunistů za zavřenými dveřmi bylo plné emocí a panovala na něm nevraživost a dusno. Není divu. Dosavadní vedení by mělo přijmout odpovědnost za volební výsledek KSČM, nicméně se tomu tak prý zatím neděje. A Vojtěch Filip tam zůstal slovy komunistického klasika Jakeše sám jako kůl v plotě a neměl jediného slova podpory. „Všichni čekali, že jako chlap řekne, že dá funkci k dispozici, ale hovořil o tom, že viníkem neúspěchu je spiknutí určité skupiny lidí ve straně, kteří se aktivizovali někdy v roce 2014. Nikoho nejmenoval, ač bylo jasné, že mluví o Skálovi a spol.,“ prozradil serveru ParlamentniListy.cz jeden z komunistů.

A protože je jasné, že účet za neúspěch strany chtěl Vojtěch Filip předložit dlouholetému oponentovi, ideologovi a místopředsedovi strany Josefu Skálovi a jeho sympatizantům. Skála Filipovo tvrzení odmítl a podle zdroje se do Filipovy obhajoby nikdo ze soudruhů nehrnul. Naopak ho přítomní diskutující vyzvali, spolu s místopředsedou Dolejšem, k rezignaci.

Filip po nepříjemné diskuzi s ostatními komunisty potvrdil, že na dubnovém sjezdu strany kandidovat na předsedu nebude. To se ovšem stačilo přes víkend změnit. V pondělním Interview ČT24 moderátorce Tvarůžkové tvrdil, že o jeho nominaci budou rozhodovat jednotlivé krajské organizace.

„Tak to vůbec není, že by se proti mně zformovala v ÚV KSČM opozice. To byla asi jenom jedna desetina a já nevidím důvod ustupovat,“ vyjádřil se Vojtěch Filip. Můžeme se tedy těšit na další neshody a tlaky uvnitř dosud velmi jednotné komunistické strany.

Fotogalerie

Komentáře