Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Turecký Caligula: Erdogan po puči řádí jako černá ruka, mluví se o trestu smrti

    Recep Erdogan pláče během tryzny za mrtvé. | foto: Profimedia.cz

    Část vojáků se v noci z 15. na 16. července pokusila o vojenský převrat, ten ale nevyšel. Po pár hodinách vláda oznámila, že má vše pod kontrolou a Erdogan se zase vrací k moci. Ten po převzetí kontroly okamžitě slíbil strašlivé tresty. Slova od demokrata, jak ho nazývá polekaný Západ, to jsou opravdu jak vyšitá.

    Bilance nepovedeného převratu je samozřejmě smutná. Na 300 mrtvých, mezi nimi i civilisté, 6000 zatčených, 2700 odvolaných soudců, část z nich je ve vazbě.

    Pomsta bude strašná, slíbil po znovuzískání vlády prezident Recep Erdogan, muž, kvůli kterému se vojenský puč odehrál. Část vojska proti němu povstala s odůvodněním, že proislámský prezident omezuje armádu, ničí sekularizaci státu a o demokracii v jeho zemi nemůže být ani řeč.

    Modlitba za mrtvé. Během puče jich zemřelo na 300.

    To byla ostatně doposud kritika i od západních zemí, které mu vyčítají, že Erdogan ještě navíc Evropu vydírá svými požadavky, když před ní drží za plotem houfy uprchlíků. Země chce vstoupit do EU, ovšem do 15. července k tomu byla většina států skeptická.

    Od 15. července, nicméně, je to málem národní hrdina, strážce demokratických principů a má podporu ode všech, kdo ho doposud kritizovali. „Spojené státy podpoří vyšetřování pokusu o převzetí moci,“ pronesl John Kerry, tamní ministr zahraničí, ale jedním dechem dodal: „Nezdá se, že by šlo o promyšlenou akci.“

    Což je poznámka k věci.

    Stále častěji vyvstávají hlasy, že vojáci ani nevěděli, že se jedná o převrat, mysleli si, že je to vojenské cvičení. Puč byl špatně koordinován a probíhal ve večerních hodinách, kdy je obyvatelstvo ještě venku, a nikoliv brzy ráno, kdy lidé spí. Vojáci také ihned nezajali politické špičky, ale místo toho začali blokovat ulice, postupovali tedy nesmyslně. Není divu, že původní konspirační teorie, že puč byl falešný a jeho cílem bylo jen posílení moci Erdogana, začíná nabývat podivných rozměrů.

    Erdogan totiž namísto rozvážného přístupu státníka jdoucího příkladem vystupuje v televizi jako šelma lačnící po krvi. Namísto „spravedlivého vyšetřování“, jak by se hodilo na velitele demokratické země, slibuje „strašlivou pomstu“.

    Když proti vám zvedne své zbraně armáda, může to samozřejmě někdo chápat jako zradu, ale „strašlivé pomsty“ za pokusy o převrat patří do autokratických dob císařů Tiberia a Caliguly, nikoliv do 21. století u země usilující o vstup do EU. Armáda byla v době puče nejednotná a vojáci šli proti sobě, pokud by se i tak jednalo o dílo pár mocichtivých šílenců, je více než kdy jindy potřeba ukázat opravdu nestrannou tvář hlavy státu, dát ze své pozice příklad, postarat se o spravedlivý a přehledný soud s povstalci, ujistit i zbylé odpůrce, že mají stále na svůj opoziční názor právo, ale nesmí si ho vydobýt silou, proto nabídnout řešení rozumem a pokusem o dialog. Nikoliv výhrůžkami.

    Armáda byla v puči nejednotná, vojáci šli do boje jeden proti druhému a útok byl chabě připraven.

    Turecko zrušilo trest smrti v roce 2004 na nátlak Evropské unie a byla to jedna z podmínek, aby s ním EU mohla o vstupu vůbec začít vyjednávat. Nyní se o hrdelních trestech pro vzbouřence mluví znovu a kritici Erdoganova režimu se obávají, co s nimi bude.

    Mezi 6 tisíci zatčenými jsou vojenské špičky, na 5 generálů, třeba velitel letectva, desítky plukovníků, soudci a státní zástupci, tedy nezávislá moc, byli odvoláni ze svých funkcí, lidé lynčují na ulicích vojáky a prezident mluví otevřeně o tom, že dělá čistky.

    Generál Akin Ozturk je velitel letectva, tady je zatčen v Ankaře tureckou policií. Co s ním bude? Kritici se obávají, že špičky armády by mohly propadnout i hrdelnímu trestu, jiní mluví o doživotí.

    To je obraz země, kde je podle evropských lídrů potřeba zachovat demokracii a podpořit stávajícího prezidenta, a jednou by se měla stát členem Evropské unie. Je na jednu stranu dobře, že lidé puči holýma rukama zabránili, nelíbilo se jim, že by změna měla nastat vojenskou silou. S tím nelze než souhlasit, taková věc opravdu nemá v dnešní době místo, od toho jsou to volby.

    Na stranu druhou - pakliže je ve vaší zemi a s vaší vládou vše v pořádku, těžko byste měli důvod v civilizované společnosti jít proti ní se zbraní v ruce.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 0:19 úterý 15. listopadu 2016. Anketa je uzavřena.

    • Super
      74
    • Tvl
      22
    • Cože
      21
    • Trapas
      21
    • Haha
      20
    • Sladký
      13