Proč nad Facebookem nevlaje německá vlajka? Nehodí se vám, nebo tragédie není tak velká?

Poslední dobou bývá na sociálních sítích zvykem přebarvovat si profilové fotografie podle národních barev a vlajek států, kde se právě odehrála nějaká tragédie. Objevily se tak francouzské vlajky, symboly Eiffelovy věže nebo nápisy „Je suis Paris“ v mnoha variacích v závislosti na konkrétní události.

Po útoku v Berlíně však k ničemu podobnému zatím nedošlo, což je poněkud zvláštní. Zejména vzhledem k obrovským vlnám solidarity při podobných případech. Znamená to nějakou změnu ve společnosti, nebo je to jen náhoda?

Je možné, že jsme si už zvykli na to, že teroristické útoky jsou téměř na denním pořádku, a proto se nad nimi pozastavujeme stále méně. S každým dalším případem naše vnímání otupuje a násilí v ulicích měst vnímáme jako fakt, se kterým se nedá nic dělat, jak se často vyjadřují odborníci na bezpečnost.

Útoků se ale za celé pondělí ve světě odehrálo hned několik, ozbrojený muž střílel v Curychu a v Turecku byl zavražděn ruský velvyslanec. Možná se tak vlajky na profilových fotografiích neobjevují proto, že se uživatelé nemůžou rozhodnout, zda mají tentokrát „být Berlín“, „být Curych“ nebo snad „být Turecko a Rusko“.

Přímo v místech tragédií ale probíhají nejrůznější pietní akce a mnozí politici a známé osobnosti již útoky odsoudili ať už na svých sociálních sítích, nebo prostřednictvím médií.

Nezdá se tak, že bychom na oběti a jejich pozůstalé zapomněli, jen už možná vyšlo z módy expresivně vyjadřovat zármutek. Anebo na to v předvánočním shonu možná není čas.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:57 středa 19. dubna 2017. Anketa je uzavřena.

  • 45
  • 22
  • 20
  • 14
  • 13
  • 12