Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    „Mít politiky jako Klaus a Zeman, tak jsou Slováci dále,“ míní Vladimír Mečiar

    Dlouhých devatenáct let se Vladimír Mečiar v Praze neukázal a nakonec podlehl až pozvání Institutu Václava Klause na seminář k výročí čtvrtstoletí státnosti Česka a Slovenska. Setkání se neslo ve velmi přátelském duchu a v rámci projevů i diskuze moderované Danielem Takáčem padlo několik zajímavých názorů.

    Budova někdejšího Federálního shromáždění byla tím místem, kde se před dvaceti pěti lety odhlasovalo rozdělení Československa, a tak se v poslaneckých lavicích prodchnutých tímto géniem loci sešlo na dvě stovky pamětníků, novinářů a především přímých účastníků tehdejší zlomové události.

    Již od prvních okamžiků bylo zřejmé, že se setkání bývalých předsedů vlád ČR a SR ponese v přátelském duchu. Po příchodu do sálu se Vladimír Mečiar srdečně přivítal především s bývalým federálním premiérem Janem Stráským, ale ukázali se i další činovníci tehdejší české vlády jako Jindřich Vodička, Karel Dyba nebo Vladimír Dlouhý.

    V úvodních proslovech obou tehdejších státníků došlo na ocenění rychlého a nijak nevyhroceného rozdělení republiky. Václav Klaus byl ve svém projevu úspornější a po letech hodnotí rozdělení jedině pozitivně: „Dnes již snad ani nedokážu vymyslet jediný argument, proč se společná republika neměla rozdělit.“

    Bývalý český prezident zároveň vyzdvihl Mečiarovu osobnost, která podle něho měla na hladký průběh rozdělení zásadní vliv. „Bez něho by nemohl rozpad Československa dopadnout, jak dopadl. Nemohli jsme dopustit roztržku a věděli jsme, že musíme dělat kompromisy. Jsem si tím jist i dnes a vývoj za posledních 25 let mi dává za pravdu,“ poděkoval Klaus, který dal záhy prostor slovenskému hostu.

    Vladimír Mečiar dává rozhovory novinářům velmi zřídka a jeho vystoupení se proto těšilo značné pozornosti. Svůj zhruba půlhodinový projev přednesl spatra, aniž by měl jednotlivé body řeči někde poznačené. Nejprve shrnul pozici Slováků z historického hlediska a ocenil samostatný fakt vzniku ČSR jako prvního kroku na cestě k vlastní státnosti. Celkem pozitivně z hlediska národního sebevědomí hodnotil období Slovenského státu, i když odsoudil především vyvražďování Židů.

    „Vztahy našich národů se rozdělením republiky na dva státy nedevalvovaly, ale posunuly na vyšší úroveň,“ uvedl, když se zamýšlel nad nenásilným a konstruktivním koncem Československa. „Teď máme v Evropské unii dva hlasy členských států místo jednoho,“ sdělil a zdůraznil, že vše je otázkou koordinované spolupráce, na které je třeba stále pracovat.

    Vynikající vztahy mezi oběma zeměmi a kvalitu vzájemné spolupráce dal za příklad Evropské unii a jejímu dalšímu směřování. „Založili jsme návod pro dnešní Evropskou unii, která se hledá. Model slovensko-český je model budoucí Evropy,“ řekl a nezdržel se ani kritiky, a to když mluvil o současném vedení Slovenska a couvání z pozic v otázce migrační politiky, což podle něho není správné.

    Problém současného Slovenska vidí především v nedostatku výrazných politických lídrů, které naopak v České republice vidí v úloze, kterou splnili minulý a současný prezident. „Nemáme takové politiky jako Klaus a Zeman, kteří přispívají ke stabilitě státu, mít takové na Slovensku, jsme o dvě generace dále.“

    V závěru se oba hlavní aktéři debaty v žertu pochválili. „Mohli bychom drze říci, že jsme to byli my dva, kteří byli ochotní dělat kompromis,“ uzavírá Václav Klaus. „To je pravda,“ souhlasil s úsměvem Vladimír Mečiar.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 0:01 středa 11. dubna 2018. Anketa je uzavřena.

    • Haha
      16
    • Trapas
      7
    • Super
      6
    • Cože
      4
    • Sladký
      4
    • Tvl
      4