Režisér Klusák podváděl? „Nutil mě hajlovat za peníze,“ tvrdí údajný nácek Daliborek

  •   5:05
  • diskuse

Daliborek je radikální neonacista. | foto: Hithit.cz

Dalibor Krupička se v poslední době stal prototypem slaboduchého neonacisty ochotně se ztrapňujícího ve jménu pochybných doktrín, a to navíc v dokumentu produkovaném Českou televizí. Hvězda filmu Svět podle Daliborka se však brání, poukazuje na manipulaci ze strany režiséra Víta Klusáka, vlastní regulérní hereckou smlouvu a obviňuje tvůrce z řady lží.

Režisér Vít Klusák se prezentuje jako tvůrce dokumentů, ale to možná proto, že si na skutečný film netroufá. Po velice pochybném snímku Dělníci bulváru, kde se stal obětí celé řady omylů a mystifikací, pokračuje ve svém „umění“ snímkem o reálné tváři neonacismu u nás. Podle slov hlavního hrdiny Dalibora Krupičky nikdy film dokumentem být neměl, tvůrce mu ho vždy prezentoval jako hraný snímek a on to také tak vždy bral.„Prakticky celý film jsem si myslel, že hraju jako herec, a taky jsem se tak cítil. Ještě na začátku před natáčením přinesl smlouvu, aby mě přemluvil,“ říká na serveru ParlamentniListy.cz Krupička o začátcích spolupráce s Klusákem, který ho dlouhodobě uháněl a nakonec nalákal na zajímavou sumu, jež nikdy nebyla vyplacena.

„Klusák mě vychvaloval. Říkal, že jsem ho zaujal a že jsem zajímavý. Nakonec na mě ale vytáhl ty peníze. Řekl, že by to mohla být částka sto až sto padesát tisíc. Tak mě zviklal, trochu jsem ještě váhal, ale nakonec jsem řekl, že jo.“

Film Víta Klusáka se jeví opět jako jedna velká fabulace.

Film Víta Klusáka se jeví opět jako jedna velká fabulace.

„Absolutně jsem nevěděl, do čeho jdu, a ani jsem ho neznal. Nakonec jsem ale dostal mnohem méně peněz. Klusák mi pak říkal, že bohužel Česká televize to neschválila, že nejsem žádný známý herec. Víte, jak se to říká, když ptáčka lapají...“

Slova svérázného protagonisty, který se za neonacistu nepovažuje, svá přinejmenším kontroverzní a slaboduchá videa na YouTube prohlašuje za komediální a vidí se jako člověk apolitický, potvrzuje dokument, který se podařilo získat pořadu DVTV. Když Martin Veselovský Vítu Klusákovi přečetl jeho znění, režisér se velmi kroutil. Potvrzuje totiž, že je více než filmařem zdatným fabulátorem.

V textu je mimo jiné uvedeno: „Česká televize je koproducentem hraného filmu Svět podle Daliborka, nejde o dokument ani publicistický útvar. Jde o stylizovaný polohraný snímek, který si neklade za cíl věrně zachycovat realitu.“ Kromě tohoto dokumentu má Krupička údajně i smlouvu o herecké dílo s ČT. Tyto dokumenty chce také použít v případě trestního oznámení, které na něj za propagaci neonacismu prý kdosi podal.

„Tak samozřejmě ukážu tu smlouvu na film. Já si myslím, že bych nemusel ani nic říkat. Ta smlouva, to je jasně podepsané režisérem a tou jeho společností Hypermarket. Já si myslím, že tam není co řešit. A to, že ty scény po mně vyžadoval on a dirigoval mě, co mám před kamerou dělat ve většině případů, tak to je taky pravda,“ říká filmový nácek Daliborek.

Klusák manipuluje protagonisty i diváky

Vít Klusák však v DVTV poukazuje na to, že argumentace Krupičky a jeho okolí je pochopitelná, vzhledem k – z hlediska zákona – problematickým stanoviskům, které ho mohou vystavit dalšímu trestnímu stíhání. Namátkou uveďme například popírání holokaustu nebo násilné řešení uprchlické krize.

To může být nakrásně pravda. Dokonce je to i pravděpodobné. Stejně jako že je Vít Klusák nepoctivý jak k protagonistům svého díla, tak k divákům. Za dokument vydává hybrid, který je účelovou manipulací s různými skutečnostmi. Tím ztrácí jakoukoliv důvěryhodnost. Film i jeho tvůrce.

A vůbec tady nejde o Dalibora Krupičku a jeho pomýlené vize světa. „On v podstatě někomu řekl něco jiného, pak řekl ještě někomu dalšímu něco jiného. On má velký talent přesvědčovat lidi, přetvařovat se. To on strašně dobře umí. Je to zvláštní člověk,“ hodnotí režiséra údajný „něžný“ neonacista.

Fotogalerie

Komentáře