Ohrožení zikou může být fikce! 5 faktů o viru, kterého se bojí celý svět

Viru zika se bojí celý svět. | foto: Profimedia.cz

Virus zika se na začátku roku začal z Brazílie šířit do všech koutů světa. První dva případy nakažených turistů se vyskytly už i v Česku. Je ohrožení těhotných virem zika virem reálné? Na tuto otázku se pokusil odpovědět přední gynekolog a porodník z Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN v Praze.

Světová zdravotnická organizace (WHO), americké centrum pro kontrolu nemocí (CDC), ale i český ministr zahraničí doporučují, aby ženy, zvláště ty těhotné, nejezdily do zemí, kde se vyskytují komáři nakažení virem zika.Přitom zatím není jistě potvrzeno, že lze onemocnění virem zika dávat do souvislosti s onemocněním plodu v děloze.

„Jsou pochybnosti o metodice diagnostiky případů mikrocefalie (těžká vývojová porucha projevující se zakrněním/předčasným ukončením růstu mozku a obvykle i celé hlavy), na druhé straně bylo publikováno několik případů s průkazem zika viru u postižených těhotných a plodů. Příčinnou souvislost mezi infekcí zika virem a postižením plodu se přesvědčivě prokázat dosud nepodařilo,“ uvádí gynekolog a porodník Pavel Calda v článku actualgyn.com.

Fotogalerie

„Ohrožení těhotných zika virem je sice reálné, ale stále se může jednat o fikci,“ dodává Calda.

Kdy a kde se virus zika objevil poprvé? Čtěte, co už se o onemocnění ví:

1.Název viru a první výskyt

Virus se jmenuje podle lesu Zika v Ugandě, kde byl poprvé objeven a popsán před 69 lety. Prevence ani léčba infekce virem zika však dosud neexistuje. Člověk, který nemoc prodělá, je však už celý život vůči viru imunní.

2.Proč se virus rozšířil?

Donedávna byl výskyt viru zika omezen na velmi úzké afro-asijské rovníkové pásmo. Za posledních deset let se ale rozšířil od Polynésie po Velikonoční ostrovy a dále do Chile, Brazílie, Kolumbie, Surinamu, střední Ameriky, Mexika a Karibiku. Podle odborníků jsou důvodem změny v ekologii, klimatu či mutace viru.

3.Průběh onemocnění a příznaky

Nákaza virem zika se projevuje horečkou, bolestí svalů, zánětem spojivek a vyrážkou. Nemoc probíhá podobně jako u chřipky.

4.Přenos viru je možný i pohlavním stykem

„Vedle komárů může k přenosu viru dojít pohlavím stykem, krevní transfuzí či přenosem z matky na plod v těhotenství a za porodu,“ uvádí Calda.

5.Jak se mají těhotné chránit?

Ochrana před nakaženými komáry pro těhotné je možná pomocí repelentů obsahujících DEET (diethyltoluamid), picaridin a IR3535. Tyto látky by měly být bezpečné pro použití během těhotenství. Stále ale platí, že je lepší, aby těhotné do postižených zemí vůbec nejezdily, nebo se ženy nesnažily otěhotnět nejméně do roku 2018.Ohodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:03 24. června 2016. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  22
 • Cože
  14
 • Trapas
  14
 • Super
  13
 • Haha
  9
 • Sladký
  6


Komentáře