Virem zika se nakazili dva čeští turisté! Hrozí epidemie?

Virus Zika je v České republice. | foto: koláž Expres.czProfimedia.cz

Ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že se v České republice vyskytly dva případy nakažením viru zika. Ministr znovu varoval před cestováním do postižených oblastí.

„V obou případech jde o turisty, kteří se před dvěma týdny vrátili z nakažených oblastí. Jde o osmapadesátiletého muže, který pobýval na Martiniku. S druhém případě se nakazila devětačtyřicetiletá žena, která byla v Dominikánské republice,“ řekl na tiskové konferenci ministr Svatopluk Němeček s tím, že nakažená žena není v ohrožení, protože nebyla těhotná. U gravidních žen totiž virus způsobuje deformaci plodu.Fotogalerie

Ministr zdravotnictví dále uvedl, že epidemie v České republice nehrozí. Virus se nepřenáší vzdušnou cestou.

„Nejde o případ šíření infekce, ale o zavlečení viru z oblastí, před kterými jsme varovali,“ dodal Němeček. České zdravotnictví je podle ministra zdravotnictví dobře připraveno se s tímto onemocněním vypořádat.

Ministr zdravotnictví ale i tak před cestováním do rizikových oblastí varoval znovu.

Nakažení pacienti, které vyšetřili lékaři na pražské Bulovce, jsou v dobrém zdravotním stavu. Onemocnění se u nich projevilo horečkou, bolestí svalů, zánětem spojivek a vyrážkou.

Jelikož se virus zika dá přenášet i spermatem, doporučili lékaři nakaženému muži, aby měl následujících šest měsíců sexuální styk výhradně s ochranou.

Epidemie se šíří z Brazílie a těhotným ženám Světová zdravotnická organizace (WHO) vůbec nedoporučuje létat do rizikových oblastí, které se mezitím rozšířily na celou Jižní Ameriku.Ohodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:20 24. června 2016. Anketa je uzavřena.

 • Super
  11
 • Tvl
  11
 • Cože
  9
 • Trapas
  8
 • Sladký
  8
 • Haha
  7


Komentáře