Virus zika se šíří nebezpečnou rychlostí. Česko má další nakažené!

Virus Zika je v České republice. | foto: koláž Expres.czProfimedia.cz

V Česku se objevily dva nové případy nakažení virem zika. Nakažení si nemoc přivezli z dovolené v Karibiku, informoval web TN.cz. Od loňského listopadu se virus rozšířil do více než třiceti zemí včetně těch evropských.

Infikovaná virem zika se z dovolené v Dominikánské republice vrátila osmatřicetiletá Češka. Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Dany Šalamounové ale ženě další riziko s onemocněním nehrozí, protože není těhotná. Momentálně se zotavuje doma.Fotogalerie

První dva případy nakažení byly přitom v Česku evidovány před týdnem. Dva turisté si nemoc přivezli z dovolené v Karibiku, informoval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Nakažení kontaktovali nemocnici Na Bulovce a po vyšetření byli propuštěni do domácího léčení.

Ochrana před nakaženými komáry pro těhotné je možná pomocí repelentů obsahujících DEET (diethyltoluamid), picaridin a IR3535. Tyto látky by měly být bezpečné pro použití během těhotenství. Stále ale platí, že je lepší, aby těhotné do postižených zemí vůbec nejezdily, nebo se ženy nesnažily otěhotnět nejméně do roku 2018.

Virus zika, který je nebezpečný především pro těhotné ženy, jelikož způsobuje vrozené deformace plodu (mikrocefalie), se přenáší bodnutím komára druhu aedes, stejně jako třeba horečka dengue nebo žlutá zimnice.

Epidemie se šíří z Brazílie a těhotným ženám Světová zdravotnická organizace (WHO) nedoporučuje létat do rizikových oblastí, které se mezitím rozšířily na celou Jižní Ameriku.

Podle posledních informací se zika od loňského listopadu rozšířil už do více než třiceti zemí převážně Latinské a Severní Ameriky.

Brazilské ministerstvo zdravotnictví od stejného časového úseku zaznamenalo zprávy až o 5909 případech mikrocefalie, dosud byla diagnóza potvrzena u 641 případů. Zbytek prověřují.Ohodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:55 1. července 2016. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  14
 • Cože
  13
 • Super
  9
 • Sladký
  9
 • Trapas
  8
 • Haha
  7


Komentáře