Češi si myslí, že je před HIV ochrání antikoncepce, varuje hlavní hygienička

„Za příčiny nárůstu počtu případů HIV pozitivních považuji to, že se lidé této nemoci přestali bát,“ řekla Expresu nová hlavní hygienička. | foto: koláž Expres.czProfimedia.cz

Mezi priority nové hlavní hygieničky Evy Gottvaldové patří kromě reakce na letošní vysoký výskyt klíšťat i boje proti nákaze HIV, jíž v Česku přibývá. Expres přináší rozhovor s Evou Gottvaldovou na toto ožehavé téma.

Máte statistiky ukazující, která skupina je nejvíce ohrožená, a kde je nejvíce nakažených?Mezi nejrizikovější skupiny patří promiskuitní lidé, a to jak homosexuálové, bisexuálové, tak heterosexuálové. Největší promiskuita ale stále panuje v homosexuální a bisexuální komunitě. Co se míst týká, nejvyšší výskyt i nadále zaznamenáváme ve velkých městech, zejména v Praze, a to díky toleranci a anonymitě hlavního města.

Jakými způsoby budete tento problém řešit?

Musím říci, že již nyní Ministerstvo zdravotnictví věnuje prevenci HIV zvýšenou pozornost. Byly navýšeny jak dotace pro přímo řízené organizace, které pracují na programech souvisejících s problematikou HIV, tak pro široké spektrum organizací pracujících ve veřejném prostoru, včetně neziskových. Zatímco v roce 2014 šly do dotačních programů jen 3 mil. Kč, v roce 2015 to bylo již 5,1 mil. Kč a v roce 2016 10,9 mil. Kč.

Co se za tyto peníze pořídilo?

Výsledkem zvýšení dotací bylo mimo jiné jen za poslední rok otevření 7 nových poraden AIDS, jejichž počet tak v ČR vzrostl z 23 na 30. Rozšiřování těchto míst bude pokračovat také letos, cílem je vznik minimálně dalších 6 poraden tak, aby tato kontaktní místa postupně pokryla z hlediska dostupnosti rovnoměrně celou republiku.

Proč k nárůstu výskytu nakažených došlo?

Za příčiny nárůstu počtu případů HIV pozitivních považuji to, že se lidé této nemoci přestali bát. Efekt intenzivních kampaní z 90. let už vyvanul a přišla nová generace, která už nebyla s následky tak tvrdě konfrontována. Právě proto je nutné znovu se zaměřit na prevenci a osvětu.

Budete rozdávat prezervativy na daných místech nebo pořádat přednášky ve školách?

Nejúčinnější zbraní v boji proti stoupajícímu trendu výskytu HIV pozitivních je, jak jsem již zmínila, prevence a osvěta. Je nutné o problematice intenzivně mluvit a vyvracet mýty. Řada mladých lidí se například domnívá, že je před nákazou HIV ochrání hormonální antikoncepce, nebo žije v přesvědčení, že na AIDS existují léky. Zde je nutné zdůraznit, že i když jsou dostupné léky, které mírní její průběh, je AIDS stále chorobou smrtelnou a na tomto faktu se dlouhou dobu nic nezmění.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 21:00 14. prosince 2016. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  32
 • Cože
  32
 • Sladký
  21
 • Super
  18
 • Tvl
  14
 • Trapas
  13


Komentáře