Víte, co znamenají zvukové signály v letadle? S pásy to nesouvisí

14. června 2017
Pokud jste se stejně jako většina lidí domnívali, že zvukové signály během letu znamenají, že se máte připoutat, tak jste si to mysleli špatně. Ve skutečnosti jde totiž o něco úplně jiného a s bezpečnostními pásy to vůbec nemusí mít nic společného!

Ve skutečnosti totiž jde o interní komunikaci personálu letadla a každý tón znamená úplně jinou věc. Co konkrétní tóny znamenají, se u různých aerolinek může lehce lišit, obecně se však tóny dají rozdělit do několika kategorií.

Ten, který zní jako jedno zazvonění zvonku, většinou znamená, že piloti volají posádku letadla, případně jde o tlačítko, které stiskl někdo z cestujících a přivolává jím letušku, když ji o něco chce požádat. Tichý krátký tón upozorňuje personál, že kontrolka pro zapnutí bezpečnostního pásu byla vypnuta.

Tři krátké tóny po sobě upozorňují na velké turbulence, aby letušky stihly všechny pohyblivé předměty, například vozíky na rozvoz jídla, zajistit, a mohly se bezpečně posadit. Ze stejného důvodu se zvonku podobný tón ozývá chvíli před přistáním. Vozíky, divoce jezdící po celém letadle tam a sem, by totiž nemusely být příjemné.

Nemusíte však mít strach, že nebudete vědět, co který signál přesně znamená. Pokud se bude jednat o podstatné sdělení, letušky vás o něm jistě informují. Nic vám tak neuteče.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:00 čtvrtek 12. října 2017. Anketa je uzavřena.

  • 19
  • 14
  • 13
  • 11
  • 9
  • 6
Komentáře