Zlatá mládež z domova důchodců zklamala. Sbohem a amen, navždy

Po pěti dílech se s námi Zlatá mládež loučí z domova důchodců. | foto: reprofoto Česká televize

Také jste už objevili kouzlo pořadu Zlatá mládež? Je to pořad, od něhož nemůžete odtrhnout oči, protože větší šílenost Česká televize v poslední době nedávala. Tentokrát pětice fejkových boháčů vyjela do domova důchodců v Heřmanově Městci. A celkem symbolicky tam, kde končí lidský život, skončil i celý pořad. Zlatá mládež z domova důchodců byla úplně poslední.

Opravdu málokdo z nás si chce představit svou budoucnost v domově důchodců, ale právě že přesně tam v drtivé většině skončíme.

Když je nám dvacet, můžeme si říkat: „To bych se radši zabil, než aby byl ze mě ležák,“ jenže vzdát se života nejde tak snadno. A dost často se pak stane, že ten dvacetiletý tvrdohlavec je najednou o padesát let později ležákem vděčným za každý nový den.

Domovy důchodců jsou velmi zvláštní místa, opravdu dokáží člověka změnit, a to hlavně toho, kdo se stane ošetřujícím, ať už dobrovolně a za velmi mrzký peníz, jen proto, že má sociální cítění, nebo z nátlaku povinné praxe na odborných školách či z důvodu, že jste člen Zlaté mládeže.

Tady žádné „fuj“ a „já to dělat nebudu“ neexistuje. Máte totiž před očima lidskou důstojnost a tu může ignorovat jen... Nevíme. Nikdo.

Že to ignorovat v žádném případě nelze bylo vidět i na pětce aktérů pořadu, i když zpočátku to tak vůbec nevypadalo a samozřejmě nás hlavně Renato a Nikola neochudili o svou pravidelnou snůšku vrcholných tupostí.

Mám na to takovej názor, že nechci bejt stará,“ povídá ta princezna roztomile a divíme se, že kameramanovi s očima neprotočil i obraz. Pak nám sdělila, že má umělé vlasy (fakt?!) a umělé řasy (FAKT?!) a pak taky ještě něco, ale to nechce říct co.

Takže samozřejmě - prsa.

Popojedem.

V Heřmanově Městci na ně čekal rozlehlý domov seniorů, klienti, jak se dnes říká ubytovaným důchodcům, ošetřující sestry, ředitelka a rozpis služeb. Bez výjimky stejný pro všechny. Roznáška jídla a léků, převlékání postelí, povinné vycházky, umývání a koupání, výměna čistého prádla a výměna plen nemohoucím ležícím klientům. A ve volném čase povídání se starými lidmi a vůbec být pro ně společníky a bavit je.

Renatovi celkem šlo bavení důchodců, aspoň na pár dní jim prozářil den.

Renatovi celkem šlo bavení důchodců, aspoň na pár dní jim prozářil den.

Zcela jistě k překvapení všech, nejen diváků, ale hlavně štábu, přestali najednou všichni remcat, vztekat se a frackovatět a začali docela makat. V minulém díle, který se odehrával v rumunském Banátu, totiž byli Nikola, Yen a Renato tak nesnesitelní a odporní, že produkci vytekly nervy a chyběla vteřina do zrušení natáčení.

Najednou ale jako by snad dostali na pár dní rozum. Vietnamka Yen přilnula k bulharské babičce, s níž si přes jazykovou bariéru nerozuměly, Kocman si zase našel němého muže, jenž se staral o pávy. Staňkova pozornost zase létala od čerstvých novomanželů k nemohoucí „magistře Daně“, Renato se vžil do role animátora babiček a dědečků a Nikola celkem překvapivě projevila lidskost u nepohyblivé ženy, které nechtěla první den vyměnit pleny.

Yen dostala přidělenou starou bulharskou babičku, která neuměla česky....

Yen dostala přidělenou starou bulharskou babičku, která neuměla česky. Nerozuměly si ani slovo, přesto si Bulharka svou Yeni moc oblíbila. A sympatie tam byly, aspoň tedy na kameru, vzájemné.

Tento poslední díl měl být vlastně vrcholem celého tažení zejména trojice Nikola, Renato a Yen, trojice, kterou musí po každém odvysílání proklínat celá republika. Pánovitější, uhekanější, protivnější, frackovitější a línější bandu aby jeden pohledal široko daleko.

Najednou ale bylo vidět, že i štábu svým snažením překazili plány a tak nebylo co točit, celý pořad vyplňovala jenom vata v podobě dlouhých záběrů na Nikoliny boty, na němého muže honící pávy nebo na cestu Zlaté mládeže a důchodců partybusem, kde Renato zpíval na karaoke.

Schumacher, tedy pán na vozíku a bez nohou, se stal takovým vděčným terčem...

Schumacher, tedy pán na vozíku a bez nohou, se stal takovým vděčným terčem hlavně Staňka. Michal ho po celou dobu celkem mile trolil chápaje jeho vášeň pro kuřivo a rum.

Kocman na něj hleděl s otevřenou pusou a pak směrem ke Staňkovi prohlásil: „Bizár je, že má koule na to tvrdit, že je zpěvák.“

Já bych byl snad radši hluchej,“ odvětil Staněk a tím skončilo zlatomládežnické špičkování.

Kdo se chtěl dočkat své pravidelné porce vzteku, nutkavé potřeby sjet autem ze skály, vyskočit do vzduchu a Van Dammovou otočkou s roznožkou vykopnout obraz, hodit televizi na zeď, autisticky se kývat v křesle a přitom si tupou hliníkovou lžičkou řezat zápěstí, což všechno byly činnosti, které jsme sice nakonec neprovedli, ale strašně strašně moc chtěli u každého z předchozích dílů, ten měl v tomto případě smůlu.

Renato a jeho „babička na příděl“ si spolu prohlížejí společenský časopis.

Renato a jeho „babička na příděl“ si spolu prohlížejí společenský časopis.

Jako by nám snad celá produkce chtěla na konci říct, že tahle pětice je vlastně hrozně fajnová a milá a všechny čtyři předchozí díly, kdy se chovali jako největší lobotomové pod sluncem, byly podvod.

Ale my na to neskočíme.

My věříme, že přítomnost smrti a vlastního nevyhnutelného osudu v domově důchodců vám stáhne hrdlo a donutí ze sebe nedělat úplného vola. Jestli to byl záměr štábu, nechat hodnou a lidskou Zlatou mládež až na úplný konec celé série, to nevíme.

Nikola holí dědu, kterého má momentálně na starost. Překvapivě zručně a pečlivě.

Nikola holí dědu, kterého má momentálně na starost. Překvapivě zručně a pečlivě.

Naopak ale víme jistě, že všechny ty hrůzy, které se z jejich strany děly v armádě, v Rumunsku, na jatkách nebo v romském Chanově jsou součástí jejich strašlivých povah a myslíme, že za všechny to celkem jasně vyjádřil Michal Staněk, i když - pravda - my jsme přesně jeho reakci čekali.

Já jsem měl problém v úplně jiné rovině, a to vydržet celou dobu vedle tady Nikoly, Renata a Yen,“ odpověděl na dotaz, co mu vlastně celé natáčení dalo a co si z toho odnesl. Staněk si podle nás neodnesl vůbec nic, ten tam spíš kus sebe nechal.

Finální povídání přineslo zklamání. Kromě Staňka měli všichni plno vzletných a...

Finální povídání přineslo zklamání. Kromě Staňka měli všichni plno vzletných a hlavně prázdných slov.

Co si odnesli zbylí čtyři, to nevíme. Kocman se snažil tak moc chytračit, že mluvil v metaforách a nebylo mu rozumět. Nikola, Renato a Yen plácali nesmysly jako obvykle. Závěr Zlaté mládeže je proto velkým zklamáním, asi jako když žíznivému člověku nabídnete místo sklenice vody něco na zahnání hladu.

Chybět nám nebudou, ale jestli si z celého pořadu máte něco odnést vy, pak nekončící obavy, že i tací lidé chodí mezi námi a třeba to mohou být kamarádi vašich dětí. Nebo vaše budoucí snacha.

Nebo nedej bože vám přidělená ošetřovatelka, která se štítí měnit pleny.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:28 15. dubna 2016. Anketa je uzavřena.

 • Super
  279
 • Trapas
  222
 • Tvl
  97
 • Cože
  67
 • Haha
  62
 • Sladký
  56
Komentáře