Zimní slunovrat je okamžik, kdy slunce dosáhne nejjižnějšího bodu, tedy na severní polokouli bude nejníže nad obzorem za celý kalendářní rok.
Zimní slunovrat obvykle připadá na 21. nebo 22. prosince. Je také dnem, kdy začíná astronomická zima. Přesněji řečeno, ta začne dnes v 17 hodin a 27 minut a skončí 20. března 2018.
Zimní slunovrat byl už od dávných dob spojen s magií a různými pohanskými rituály. Kračun byl starý slovanský svátek zimního slunovratu spojený z lidových zvyků, který později nahradily Vánoce.
Dávní věštci a astrologové věřili, že slunovrat je dnem, kdy se stírají hranice mezi naším světem a světem zemřelých. Hodní, ale i zlí duchové se dnes prý mohou dostat do našeho světa živých.
Duše mrtvých se volně pohybují mezi námi. Staří Slované pro ně dokonce prostírali, pozvali je na večeři a připíjeli jim. Věřili, že v období zimního slunovratu se mohou mrtví duchové zjevit i v podobě neznámého příchozího. Proto kdokoliv, kdo přišel k obydlí, musel být z úcty k mrtvým řádně pohoštěn.
Proti duchům z podsvětí se rodiny chránily rozděláváním ohňů před svými domy či rozvěšováním česneku, který měl zlé duchy odpudit. Další možností, jak odlákat zlé duchy, je bujaré veselí.
Veselice někdy probíhaly až do rána. Prvním rituálním pokrmem toho dne byla společná snídaně.
Fotogalerie |