Geniální despota? Úchylný seznam Einsteinových požadavků pro manželku

Image poněkud roztržitého vědce s rozcuchanými šedivými vlasy a dýmkou u tabule s rozepsanou teorií relativity. Tak se vybaví Albert Einstein v představě většiny lidí. Jaký ale byl geniální matematik a fyzik ve skutečnosti? Mnohé prozrazuje kniha autora slavné biografie Steva Jobse. Walter Isaacson prostudoval nové a dosud neznámé dokumenty, aby veřejnosti představil zcela jiného Einsteina. Domácího despotu, který si, přestože byl velký záletník, žen nevážil a ani jeho děti z něj nemohly být nikterak nadšené.

Nevlastní dcera Alberta Einsteina ve své poslední vůli odkázala pozůstalost svého otce Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Ta nedávno uvolnila na tři tisíce dosud neznámých dokumentů ukazujících teoretického fyzika ve zcela novém světle. Jde především o dopisy oběma manželkám a dětem. Zažitá představa přátelsky založeného pacifisty tak utržila nepěkné trhliny.

Geniální vědec na jedné straně a na druhé člověk, který měl problémy v rodinných vztazích. Americký spisovatel a bývalý ředitel CNN Walter Isaacson v knize „Einstein: Jeho život a vesmír“ odhaluje rozporuplnou osobnost, když popisuje jeho vztah s první ženou, přítelkyní Nikoly Tesly, srbskou matematičkou Milevou Maričovou. Zatímco ona obětovala kariéru manželovi a podle některých zdrojů je spoluautorkou slavné teorie relativity, Einstein se prezentoval spíše jako sobec.

Po narození první dcery Lieserl, která byla ještě nemanželská, byla tato dána k adopci, protože se o ni vědec nedokázal postarat. Později se tradovala „příznivější“ verze, že totiž dítě zemřelo na záškrt.

Po sedmnácti letech bylo manželství rozvedeno, ale ještě v jeho průběhu měl geniální vědec poměr s mnoha ženami, včetně své sestřenice Elsy nebo sekretářky Betty Neumannové. Přitom ke své manželce zdaleka tak velkorysý nebyl.

Albert Einstein a Mileva Maričová.

Pět let před rozvodem bylo již jasné, že je manželství v troskách. Einstein se proto ještě pokusil vztah zachránit, když určil pro Milevu seznam pravidel, která měla dodržovat. Ponižující požadavky rozhodně ukazují spíše na misogyna než na milujícího otce a manžela.

Vždy se přesvědčíš, zda:

- je mé oblečení čisté a vhodné,

- jsem dostal do mého pokoje tři jídla za den,

- je má ložnice a pracovna v pořádku a můj stůl připraven k použití.

Nevyžaduj se mnou osobní vztahy, pokud pro to nebudou nějaké společenské důvody:

- konkrétně nebudeš požadovat, abych s tebou zůstával doma,

- abych s tebou cestoval nebo chodil ven.

Budeš poslouchat ve všech následujících bodech:

- nebudeš ode mě očekávat žádné projevy intimity a nebudeš mě z ničeho obviňovat,

- přestaneš mluvit, když tě o to požádám,

- odejdeš z mojí studovny a ložnice vždy, když tě o to požádám.

Musíš mi slíbit, že mě nebudeš ponižovat před našimi dětmi ani slovy, ani činy.

Přestože s požadavky v zájmu zachování rodiny temperamentní Srbka s požadavky souhlasila, nakonec po roce despotického manžela zanechala v Berlíně a se syny odcestovala do Zürichu. 

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:55 úterý 7. srpna 2018. Anketa je uzavřena.

  • 59
  • 36
  • 18
  • 16
  • 14
  • 11