Výraz o. k. říkáme pořád, znáte ale jeho původ? Tady je 5 teorií, jak vlastně vznikl

I když zrovna nepochází z češtiny, i my ho řekneme mnohokrát za den. Zkratka o. k. nahradila naše ano. Přemýšleli jste ale někdy o tom, jak vlastně vznikla? Všichni víme, že znamená souhlas, ale proč to tak je?

Okej, oukej, óká... Je celkem jedno, jak to vyslovujete, každopádně to ale říkáte. Zkratka, která je mezinárodně uznávaná jako slangový výraz pro souhlas, je ve slovníku každého z nás. Kde se ale vzala?

Už v 60. letech o tom přemýšlel etymolog Allen Walker Read. Nakonec přišel ne s jednou nebo dvěma, ale hned s pěti velmi pravděpodobnými teoriemi, jak tahle dvě písmenka dostala svůj význam.

1. Pochází z řeckého Ola Kala

V češtině Ola Kala znamená „Vše je dobré“. Používat to začali řečtí učitelé ve Spojených státech. Jiná teorie tvrdí, že pochází od řeckých námořníků. V přístavech údajně kotvily řecké lodě s nápisem O. K. sloužící jako označení, že loď je již v pořádku a připravena. Toto užívání sahá až do 80. let 18. století.

2. Špatný zápis

Jedna z nejpravděpodobnějších tezí zní, že zkratka o. k. vznikla ze špatného, respektive z fonetického zápisu anglického výrazu all correct (vše v pořádku, vše správně). Vyslovuje se to „ól korekt“ = tedy o. k. První známka o tomto užití je z roku 1839.

A to schvaluje i Chuck Norris.

3. Indiánský výmysl

Další možností je, že výraz pochází z indiánského slova z jazykové rodiny muskogí oke či okeh, kde se používal jako přitakání druhému.

Ok, ok. ok.

4. Přišel až z Afriky

Někteří etymologové se nejvíce přiklánějí k africkému původu výrazu. Má být ze slova waw-kay, které znamená souhlas, z afrického jazyka wolofštiny. Také se může jednat o frázi z mandajských jazyků o ke, to znamená zajisté. První zmínka pochází z roku 1815.

V každém případě OK označuje, že je všechno v pořádku.

5. Armádní vymoženost

Ve vojenském slangu se výrazu OK používalo při rádiovém provozu. Jednalo se o zkrácení výrazu řečeného při návratu z bojových misí: zero killed (nula mrtvých či žádní mrtví). Jelikož se v angličtině do vysílačky nevyslovuje číslice nula jako zero, ale jako písmeno o (ou), v konečné fázi se proto pro rychlejší a srozumitelnější komunikaci používalo místo zero killed pouze O killed anebo jen zkratka OK.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:09 středa 5. října 2016. Anketa je uzavřena.

  • 194
  • 34
  • 22
  • 19
  • 18
  • 16