Úplněk bude dnes v noci a má na nás vliv. Je to dědictví po pralidech!

Ve čtvrtek nás po setmění čeká úplněk. S tímto přirozeně se opakujícím jevem se pojí celá řada pověr, mýtů a naprostých nesmyslů. Možná že na nich však je něco málo pravdy. Na co všechno může mít úplněk vliv a co na to současná věda?

Ačkoli se lidské podvědomí hemží příběhy o vlkodlacích, tajemných postavách zjevujících se za úplňku a dalšími šílenostmi, pravda je mnohem střízlivější. Má vůbec úplněk na cokoli kromě přílivu a odlivu vliv? Věda nedávno potvrdila, že ano! 

Raději se však při svých představách držte při zemi, žádnou magii nečekejte. Úplněk však prokazatelně má vliv na spánkový cyklus člověka. Při úplňku trvá člověku v průměru o 5 minut déle než obyčejně, má lehčí spánek a většinou se vyspí o 30 % méně než během ostatních nocí. 

Je tomu tak pravděpodobně kvůli našemu vnitřnímu pračlověku, jak milovníci ezoteriky s oblibou říkají. Je na tom ale velký kus pravdy. Za úplňku jsou noci jasnější, a tak našim chlupatějším předkům hrozilo, že se stanou oběťmi divokých šelem, které je mohly snáz najít. Proto příroda zařídila, aby byl v takovém případě jejich spánek lehčí. Pokud by se šelma přiblížila, možná by je její kroky probudily a oni by tak měli čas utéct. 

Kromě toho existuje celá řada dalších teorií, jako například ta, která tvrdí, že za úplňku rány krvácí více, nebo že se za něj rodí více dětí než jindy. Na tato témata bylo provedeno mnoho studií, avšak žádná z nich nic podobného neprokázala.

Dnes se tak sice pravděpodobně méně vyspíte, ale nezoufejte! Hned další den začíná mimořádně sychravý víkend, který bude jistě ideální příležitostí dospat se a nevylézat z postele! 

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:00 pátek 2. února 2018. Anketa je uzavřena.

  • 14
  • 7
  • 6
  • 5
  • 5
  • 4