Jednou z nejznámějších fotek londýnského středečního teroru u Westminsteru je snímek muslimské ženy procházející po mostě kolem raněné ženy, nad níž se sklání hlouček bělochů. Ona drží v ruce mobil a na první pohled vypadá, že se jí situace netýká, zatímco sedm lidí za ní se snaží pomoci na zemi ležící ženě, kterou svým vozem srazil džihádista Khalid Masood.
Snímek vyvolal obrovské kontroverze na sociálních sítích, stal se jedním z nejsdílenějších a nejkomentovanějších, bez dalšího kontextu totiž provokuje k domněnkám toho, co se na obrázku vlastně děje a jak moc je v tomto směru na místě užití slova „ignorace“.
Není tedy divu, že ohlas veřejnosti se dostal až k samotnému autorovi, tím je londýnský osmadvacetiletý fotograf Jamie Lorriman a pro server MailOnline poskytl nejen své vyjádření, ale i pár souvisejících fotek, aby bylo jasno, jak se celá situace s muslimskou ženou měla.
„Byl jsem zrovna pod mostem, fotil parlament, když jsem si všiml, že nějakou ženu zachraňují z vody. Doběhl jsem na most a uviděl ji, jak leží na zemi,“ popisuje situaci Jamie a dál jeho vyprávění nebude příjemné pro ty, kdo muslimku kritizovali.
„Kolem raněné procházelo mnoho lidí bez povšimnutí. Ta žena s telefonem (muslimka) se právě vrátila z té části mostu, kde do davu vjelo auto. Proto vypadá tak otřeseně,“ říká Lorriman. „Viděla ta nejhorší zranění a rozhodně nebyla jedinou, která spěchala, aby byla co nejrychleji z mostu pryč.“
Lorriman také poskytl následující fotografie celého incidentu, aby situaci objasnil.
„Udělal jsem tři její fotky a na všech je jasně vidět, jak je zoufalá a bojí se. Rozhodně to není tak, že by něco ignorovala,“ uzavírá fotograf.
Fotogalerie |