Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Černá kronika
  • Jen pro muže
  • Virál
  • Sport
  • Video
  • Telebrity
  • Tipy na dárky
  • jít naiDNES.cz

    Tak nám zabili Švejka! 9 důvodů, proč bude remake kultovní klasiky katastrofa

    Dobrý voják Švejk má důvod k pláči. Čeští filmaři se se zcela nepochopitelných důvodů rozhodli natočit remake kultovního snímku. | foto: foto: archiv

    Vody české kinematografie rozvířila zpráva o tom, že režisér Bohdan Sláma natočí remake kultovního snímku o osudech dobrého vojáka Švejka. Do hlavní role se chystá obsadit Pavla Lišku. Nejspíše si stejně jako my klepete na čelo, jak je vůbec možné, že se toto děje. Pokud ale patříte mezi těch pár, kteří nad novým Švejkem nepochybují, máme pro vás 9 argumentů proč tenhle boj za císaře pána a jeho rodinu nemůže skončit jinak, než debaklem.

    1. Přiblížit Švejka dnešní generaci? Proboha proč?

    Literární předlohu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války napsal Jaroslav Hašek v roce 1921, filmy Dobrý voják Švejk a Poslušně hlásím pak natočil Karel Steklý v letech 1956, potažmo 1957.

    Pokusy o přiblížení klasického díla z první poloviny minulého století omladině nemohou dopadnout jinak než totálním průšvihem.

    Pochopitelně že výchozí materiál může působit pro dnešní generaci zastarale, nicméně má v sobě něco, co časem neztrácí na kvalitě. Autoři remaku by si měli uvědomit, že když něco dlouhá léta funguje, tak není potřeba na tom cokoliv měnit.

    2. Pavel Liška jako Švejk? Vždyť jsou si podobní asi jako slon a krumpáč

    Snad ještě větší pozdvižení než samotný nápad natočit nový film o Švejkovi vyvolalo oznámení, že hlavní roli bude hrát Pavel Liška. Ten má sice zkušenosti s hraním různých legračních prosťáčků, ale vzhledově nemá se Švejkem pranic společného.

    Pavel Liška spíše než jako Švejk vypadá jako afghánský džihádista. Doporučujeme obsadit hejtmana Haška z ČSSD, kterého si lidé se Švejkem dlouhodobě pletou nebo youtubera Fattyho Pillowa, který by na hloupý film alespoň dotáhl puberťáky.

    Švejk je jak v knihách, tak na ilustracích Josefa Lady, tak v podání Rudolfa Hrušínského růžovolícím tlouštíkem. Zarostlý hubeňour Liška je přesným opakem tohoto archetypu. Doporučujeme obsadit například jihomoravského hejtmana Michala Haška nebo pro mladší ročníky známějšího youtubera Fattyho Pillowa.

    3. Švejk není jen o Švejkovi. Kdo tam tedy bude hrát?

    Ve Švejkovi to není jen samotný Josef Švejk, kdo dělá příběh nezapomenutelným. Každá postava je jedinečná a všichni mají zažité perfektní herecké výkony legend jako Miloš Kopecký nebo Jaroslav Marvan.

    Liška jako Švejk a Táňa Vilhelmová jako paní Millerová. Nic lepšího nám současná herecká generace není schopna nabídnout.

    Dnešní verze Švejka utrpí neblahý osud všech současných filmů, a to obsazení té samé party herců, která hraje ve všem, co se dostane do kin. Představa Táni Vilhelmové jako paní Millerové, Ani Geislerové jako baronky Von Botzenheimové nebo Vojty Dyka jako nadporučíka Lukáše je příjemná asi jako klystýr od doktora Grünsteina.

    4. Nekorektní scény budou vystřiženy

    V době kdy byl Švejk napsán a posléze i natočen neexistovalo nic jako politická korektnost. Dnes je jiná doba a značná část vtipů by do scénáře neprošla, protože by mohla urazit jemnocit některého z bojovníků za lidská práva a sociální spravedlnost.

    Nadávat na Turky patřilo k prvoválečnému koloritu. Dnes by za to despotický prezident Erdogan nejspíš vyhlásil třetí světovou.

    Hláška „Máš rád Turky? Máš rád ty pohanský psy?“ by dnes v hospodě u Palivce nemohla zaznít. Za urážku režimu despotického prezidenta Erdogana by do vězení neputoval jen Švejk ve filmu, ale i tvůrci v reálném životě.

    5. Multikulturní obohacení film leda ochudí

    Trendem dnešních filmů je povinná úlitba multikulturalismu a obsazení alespoň jedné emancipované hrdinky, homosexuála, černocha a zákaz vykreslování menšin jako záporných charakterů. To se k filmu o vojácích za první světové války moc nehodí.

    Multikulturalismus je dnes pro filmový průmysl nutností. Polního kuráta Katze by tak nahradil muslimský kazatel, kterého by si mohl zahrát třeba předseda Ústředí muslimských obcí Muneeb Hassan Alrawi, pro kterého by to byl filmový debut.

    Polnímu kurátovi Katzovi by hrozilo nahrazení muslimským imámem, rakousko - uherskou armádu by mohly vést uvědomělé generálky, hostinský Palivec s detektivem Bretschneiderem by žili v registrovaném partnerství a Pepka Vyskoče by hrál Ben Cristovao, protože Hašek nikde v knize nenapsal, že obecní blázen nebyl černoch.

    6. Válku jako epický spektákl zanechme Hollywoodu

    Osudy dobrého vojáka Švejka se pochopitelně odehrávají za války, což s sebou nese povinnost filmařů vykreslit na plátně události válečného konfliktu. Bohužel dnešní doba si žádá spoustu efektů, výbuchů a drastických bojových scén.

    Moderní pojetí vysokorozpočtového válečného snímku a Švejk jsou dohromady asi jako zdravý životní styl a závislost na heroinu.

    Ve Švejkovi je první světová válka spíše než ústředním motivem jen jakýmsi pozadím, na kterém se celý příběh odehrává. Průlety kulek, explodující šrapnely, hektolitry krve a podobné vymoženosti, které dnes táhnou diváky na válečný film, bychom doporučovali zanechat hollywoodským režisérům, jinak nám hrozí něco ve stylu Zachraňte vojína Švejka.

    7. Desítky milionů vyhozené z okna

    Natočit film rozhodně není zadarmo. U Slámova Švejka se momentálně hovoří o sedmnáctimilionové dotaci, což ve finále bude jen kapkou v moři peněz potřebných k tomu, aby film mohl vůbec vzniknout. Produkce bude stát desítky milionů a herecké honoráře rovněž nebudou nejnižší.

    O ekonomickém aspektu nového Švejka je škoda mluvit. Až Česko přijme Euro, navrhujeme dát jeho podobiznu na mince, ať můžeme být s konečnou platností všem pro smích.

    V Česku už dlouho nevznikl film, který by měl opravdu takovou hodnotu, že by odpovídala milionům do filmu investovaným. Proč utrácet za Švejka, když už jednoho máme a druhého nepotřebujeme, když můžeme například podpořit mladé filmaře nebo se věnovat nákladnému restaurování a digitalizaci starých filmů?

    8. Režisér Sláma si ukousl větší sousto, než je schopen spolknout

    Režisér Bohdan Sláma o tom, že by chtěl natočit vlastní verzi Švejka, mluví už delší dobu. Bohužel se ale nejedná o filmaře, který by byl schopen natočit nesmrtelnou klasiku, která bude bavit několik generací diváků.

    Švejk podstoupil vyšetření duševního stavu u psychiatrického konzilia, režiséru Bohdanu Slámovi bychom doporučovali totéž.

    Mezi nepříliš působivé portfolio Slámy patří snímky jako Divoké včely, Štěstí nebo Venkovský učitel. Tedy snímky, které nebyly vyloženě propadáky, ale po odchodu z kina na ně většina diváků zapomněla a nebýt občasných repríz v televizi, tak nikdo ani neví, že vznikly. Své možnosti natočit film, který se desítky let bude vysílat několikrát za rok, je tak zcela nad Slámovy možnosti.

    9. Film bude fatální pro nejslavnější kritičku

    Nejslavnější filmová kritička Mirka Spáčilová je známá tím, že na českých filmech nenechá nit suchou a ostře vytkne každou drobnost. Co ale udělá se Spáčilovou film, na kterém je všechno špatně, a to ještě ani nezačalo natáčení?

    Filmová kritička Mirka Spáčilová bude sama po promítání nového Švejka potřebovat poslední pomazání. Atentát na českou filmovou klasiku tuto nekompromisní ženu může nadobro sprovodit ze světa.

    Nového Švejka Spáčilová nerozdýchá, a to doslova. Přeci jen se již jedná o dámu v letech a tak je pravděpodobné, že v prvních minutách pochybného snímku jí selže srdce nebo utrpí mozkovou mrtvici. A i kdyby jí zdraví přálo, po první odpromítané cívce se půjde ze zoufalosti oběsit na filmovém pásu a Česko tak přijde o svou královnu filmové kritiky.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 17:16 pátek 30. září 2016. Anketa je uzavřena.

    • Super
      762
    • Trapas
      141
    • Haha
      96
    • Tvl
      66
    • Cože
      30
    • Sladký
      18