Na obloze se opět objeví Superměsíc i s rojem meteorů. Má to ale háček

Milovníci pozorování noční oblohy si v listopadu náramně užili pozorování tzv. Superměsíce. Unikátní jev byl způsoben tím, že Měsíc se během úplňku dostal nejblíže k Zemi za posledních téměř 70 let. I v prosinci bude Měsíc neobvykle velký a k tomu bude úplněk doprovázen rojem meteorů. Jenže to není zas až tak dobrá zpráva, jak by se mohlo zdát.

Listopadový úplněk byl jedinečnou historickou událostí. Měsíc se k zemskému povrchu přiblížil nejblíže od roku 1948, což mělo za následek, že se při pozorování jevil mnohem větší, než obvykle. Takzvaný Superměsíc budeme moci v o něco menší verzi sledovat i v prosinci.

Měsíc se sice již od Země o několik tisíc kilometrů opět vzdálil, stále ale bude větší, než je obvyklé. Pozorovatele noční oblohy ale nečeká jen zmenšený superměsíc, ale i roj meteorů, které lze každoročně pozorovat jako „padající hvězdy“. Letos tyto dva atraktivní kosmické jevy vyšly na stejné datum.

Každoroční meteorický roj Geminidů je u pozorovatelů populární proto, že meteory jsou o něco větší než například Perseidy a tak v atmosféře déle hoří a zanechávají za sebou delší světelnou čáru. V letošním roce ale pozorování meteoritů znesnadní právě Superměsíc.

Kromě toho, že měsíc bude při úplňku větší co do velikosti, bude i mnohem jasněji svítit. A právě mimořádně rozjasněná noční obloha může pěkně zkazit zážitek z pozorování padajících meteoritů. Zatímco běžně je možné spatřit až 120 ohnivých Geminidů za hodinu, díky superměsíci se počet sníží na pouhých zhruba 40.

Souhra dvou astronomických jevů tak zůstane zajímavá hlavně pro teoretiky, jelikož při běžném pozorování toho tentokrát moc vidět nebude. V Česku si navíc nejspíše z vesmírného spektáklu nevychutnáme vůbec nic, jelikož noci v tomto týdnu mají být na většině území zatažené.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:33 úterý 11. dubna 2017. Anketa je uzavřena.

  • 13
  • 11
  • 9
  • 9
  • 7
  • 6