jít naiDNES.cz

Děsí vás ceny bytů v Česku? 3 + 1 u moře ve Španělsku pořídíte už za 2 miliony

Děsí vás ceny bytů a domů v Praze a dalších velkých městech Česka? Poohlédněte se v zahraničí, třeba ve Španělsku, kde za 3+1 u moře pořídíte i za dva miliony korun. | foto: Koláž Expres.cz

Zatímco ceny nemovitostí v Česku trhají rekordy a potenciálním zájemcům se vidina vlastního bydlení rozplývá jako pára nad hrncem, napříč Evropou se dá najít řada míst, kde je situace na trhu s byty a domy o poznání veselejší. Jednou z takových zemí je i Španělsko, kde 3 + 1 na pobřeží pořídíte od dvou milionů korun.

Daya Vieja, Dénia, Rojales, Algorfa nebo Calle Mar de Java, to jsou aktuálně místa ve Španělsku, kde pořídíte byt nebo domek za ceny, o kterých se vám může v Česku jenom zdát. 

Pohybují se v rozmezí 2,2 až 2,8 milionu korun

To je za 3 + 1 velmi slušná cena, vzhledem k tomu, že jde o nemovitosti, které nevyžadují rekonstrukci a můžete se ihned nastěhovat.

Samozřejmostí je terasa, menší pozemek, případně také bazén k užívání, podobně jako parkovací místo. Některé z nich se prodávají částečně zařízené, takže odpadají počáteční náklady na koupi nábytku nebo třeba ledničky a pračky.

Zájemce jistě neodradí ani náklady spojené s pořízením nemovitosti ve Španělsku, které jsou podobné jako v Česku.

Podle webu AlexandriaReal se daně se u španělských realit liší podle toho, zda se jedná o novostavbu, nebo o starší nemovitost. U koupě novostavby (prvonabyvatel, koupě od stavebníka nebo stavební firmy) platí kupující DPH ve výši 10 % z kupní ceny, pokud je nemovitost určená k bydlení.

Při koupi starší nemovitosti (druhý a další prodej) platí kupující 8–10% daň z převodu nemovitosti a žádnou DPH.

Připočítat se musí také poplatek za vložení kupní smlouvy do registru nemovitostí. Ten je odstupňován dle výše ceny nemovitosti, státní daň (tzv. kolek) ve výši 0,5 % z kupní ceny, notářské poplatky kolem 1% z kupní ceny, případné právní poplatky (právník není ze zákona nutný) 0,5–1 % z kupní ceny a provizi realitní kanceláři.

Roční daň z nemovitosti přibližně 0,2 % z kupní ceny, platí se v obci, na jejímž území se nemovitost nachází. Daň vyměřuje obec, její výše je daná bonitou pozemku a velikostí nemovitosti. U dvoupokojového bytu je asi 165 eur, u třípokojové vily od 250 eur ročně.

Komunální poplatek (svoz odpadu) dosahuje 150–250 eur ročně.

Náklady na správu (voda, elektřina, telefon, bazén, zahradník, úklid apod.) se odvíjejí podle velikosti nemovitosti a rozsahu nasmlouvaných služeb.

Doporučované je také pojištění nemovitosti.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat