Daya Vieja, Dénia, Rojales, Algorfa nebo Calle Mar de Java, to jsou aktuálně místa ve Španělsku, kde pořídíte byt nebo domek za ceny, o kterých se vám může v Česku jenom zdát.
Pohybují se v rozmezí 2,2 až 2,8 milionu korun.
To je za 3 + 1 velmi slušná cena, vzhledem k tomu, že jde o nemovitosti, které nevyžadují rekonstrukci a můžete se ihned nastěhovat.
Samozřejmostí je terasa, menší pozemek, případně také bazén k užívání, podobně jako parkovací místo. Některé z nich se prodávají částečně zařízené, takže odpadají počáteční náklady na koupi nábytku nebo třeba ledničky a pračky.
Zájemce jistě neodradí ani náklady spojené s pořízením nemovitosti ve Španělsku, které jsou podobné jako v Česku.
Podle webu AlexandriaReal se daně se u španělských realit liší podle toho, zda se jedná o novostavbu, nebo o starší nemovitost. U koupě novostavby (prvonabyvatel, koupě od stavebníka nebo stavební firmy) platí kupující DPH ve výši 10 % z kupní ceny, pokud je nemovitost určená k bydlení.
Při koupi starší nemovitosti (druhý a další prodej) platí kupující 8–10% daň z převodu nemovitosti a žádnou DPH.
Připočítat se musí také poplatek za vložení kupní smlouvy do registru nemovitostí. Ten je odstupňován dle výše ceny nemovitosti, státní daň (tzv. kolek) ve výši 0,5 % z kupní ceny, notářské poplatky kolem 1% z kupní ceny, případné právní poplatky (právník není ze zákona nutný) 0,5–1 % z kupní ceny a provizi realitní kanceláři.
Roční daň z nemovitosti přibližně 0,2 % z kupní ceny, platí se v obci, na jejímž území se nemovitost nachází. Daň vyměřuje obec, její výše je daná bonitou pozemku a velikostí nemovitosti. U dvoupokojového bytu je asi 165 eur, u třípokojové vily od 250 eur ročně.
Komunální poplatek (svoz odpadu) dosahuje 150–250 eur ročně.
Náklady na správu (voda, elektřina, telefon, bazén, zahradník, úklid apod.) se odvíjejí podle velikosti nemovitosti a rozsahu nasmlouvaných služeb.
Doporučované je také pojištění nemovitosti.
Fotogalerie |