Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Černá kronika
 • Jen pro muže
 • Virál
 • Sport
 • Video
 • Telebrity
 • Tipy na dárky
 • jít naiDNES.cz

  Spíte jako medvěd nebo jako delfín? Zvířecí typologie vám zajistí nejlepší spánek

  Chcete se co nejlépe vyspat a být plni energie? Zjistěte si, kterému zvířeti se...

  Chcete se co nejlépe vyspat a být plni energie? Zjistěte si, kterému zvířeti se váš spánkový biorytmus nejvíce podobá a podle toho upravte svůj den. O zbytek se postará příroda. | foto: reprofoto dailymail.co.uk

  Spánek je nedílnou součástí života každého z nás a na jeho kvalitě často závisí to, jak jsme schopní přes den fungovat. Britský odborník na problematiku spánku doktor Michaul Breuss spatřuje pozoruhodnou souhru s dědičnými spánkovými biorytmy lidí s tím, jakým způsobem spí zvířata. Podívejte se na jeho zvířecí spánkovou typologii, a zkuste si nastavit režim podle vám nejbližšího zvířete. S pomocí přírody tak dosáhnete dokonalého odpočinku.

  1. Delfín

  Delfíni jsou pověstní tím, že spí jen na polovinu svého mozku, zatímco ta druhá je neustále v pohotovosti a pomáhá jim přežít v moři. Spánkový typ delfína mají lidé, kteří spí velmi lehce, jakýkoliv vnější vjem je probudí a přes den bývají ostražití až nervózní. Není výjimkou, že tito lidé vyznačující se vysokou inteligencí mnohdy trpí nespavostí.

  Doporučený denní režim delfínů

  Delfín nikdy pořádně nespí a je vždy ve střehu. A takoví jste i vy. Od rána do večera na nohou a nic vám neunikne.

  Delfíni se obvykle budí brzy. Místo převalování by si měli dát rozcvičku, pojíst vydatnou snídani a pustit se do běžné aktivity. Obědvat by lidé tohoto typu měli něco lehčího kolem poledne něco lehčího a pak se zaměstnat tak, aby nebyli po obědě unavení.

  S večeří by měli delfíni počkat až mezi sedmou a osmou hodinou večerní a opět si dopřát energeticky hodnotné jídlo. Pak je opět čas na nějaké aktivity. Důležité je nepoddat se únavě a nesnažit se nahnat pocitově zameškané hodiny spánku a jít spát až po jedenácté hodině. Šest hodin spánku je pro delfína dostačující.

  2. Lvi

  Král džungle vstává před svou kořistí a hned brzy ráno vyráží na lov. I lidi lvího spánkového typu vstávají před svítáním a nejefektivnější jsou v brzkých ranních hodinách. Typické je to pro vrcholné manažery a podnikatele. Večery pro lvy bývají spíše o relaxování a jejich spánek je pak uvolněný a plný dobrého pocitu z dobře prožitého dne.

  Doporučený denní režim lvů

  Jako králové džungle si klidně přivstanete, co nejrychleji si všechno obstaráte a pak už jen tak lenošíte.

  Jako lev se budíte po páté hodině ranní plni energie. Stačí vám leká snídaně a sklenička vody pro pocit plného žaludku a rovnou se můžete pustit do náročnějších aktivit. Dejte si během nich svačinu, ať můžete obědvat až po půl druhé odpoledne. K obědu si nedávejte nic těžkého, aby vám zbyl dostatek energie na odpoledne.

  Do večera se věnujte spíše méně náročné činnosti a po páté hodině rozpruďte krev v žilách fyzickou aktivitou. K večeři volte jídlo, které vás zasytí, ale je lehké na strávení. Večer věnujte společenským aktivitám a kolem desáté hodiny už se pomalu připravujte na spánek. Ideální je kolem sedmi hodin.

  3. Medvědi

  Medvěd je jako zvíře považován za rozeného spáče. A jeho lidský protějšek je na tom dost podobně. Ze všech typů potřebuje spánku nejvíc. Medvědi bývají společenští, zábavní a také věčně hladoví. Jsou dobří přátelé a kolegové. Do této kategorie spadá asi nejvíce lidí z celé populace.

  Doporučený denní režim medvědů

  Nemusí to být zrovna zimní spánek a stejně toho jako medvěd naspíte nejvíce. Jít brzy spát a pozdě vstávat, to je pro vás to pravé ořechové.

  Medvědi se zřídkakdy probudí před sedmou ranní a pak ještě mají ve zvyku poléhávat. Po vydatné snídani pomalu startují a na plné obrátky mohou fungovat až tak v deset hodin dopoledne. Pak umí být do oběda nezvykle výkonní. Oběd mezi polednem a jednou hodinou vyžadují opět vydatný, aby měli sílu na náročné odpoledne.

  Po obědě medvěda většinou přepadá únava, tu jde zahnat aktivitou nebo i třeba kávou. Pokud ale máte čas na půlhodinového šlofíka, tak směle do toho, jen vám pomůže. Kolem třetí je čas na svačinu, večer pak něco málo pohybu a zhruba o půl osmé si dopřát lehčí večeři. Po té už se do ničeho náročnějšího raději nepouštějte, spíš se koukněte na film nebo si čtěte. Do postele se zavrtejte ideálně mezi desátou a jedenáctou. Osm hodin spánku pro vás není problém.

  4. Vlci

  Vlk je v přírodě dravou noční šelmou. To platí i pro lidi, kteří pozdě vstávají a to nejlepší prožívají až poté co se setmí. Vlci bývají bohémové, co žijí ze dne na den a užívají si života. Umí překypovat energií, ale stejně tak trpět jejími nedostatky. Jsou rádi středem pozornosti a pokud není po jejich, dávají nespokojenost náležitě najevo.

  Doporučený denní režim vlků

  Sluníčko už dávno vyšlo, ale vy ještě vyspáváte. Jako vlk žijete až v druhé polovině dne a spát chodíte dlouho po setmění.

  Vlk se budí dlouho poté, co už jsou ostatní vzhůru. Vstávat před devátou hodinnou ráno pro něj bývá utrpení a nezřídkakdy se stane, že k snídani si dá oběd. Po probuzení vypijte sklenici vody a zkuste drobnou fyzickou aktivitu na vytržení z letargie. Dopoledne ale stále sbíráte síly na to, až přijde váš čas. Oběd je ideální s přáteli, máte li velký hlad, dejte si velkou porci, malý hlad zažeňte jen něčím drobným.

  Odpoledne se vaše produktivita zvyšuje. Kolem páté hodiny, když všem ostatní dochází síly je vlk na jejich vrcholu. Během jejich večeře si vy raději zacvičte nebo si běžte zaběhat a do jídla se pusťte klidně až po deváté večerní. Do půlnoci využijte dobré nálady a hodně sil a bavte se dle libosti. Jít si lehnout před úderem dvanácté by pro vás beztak nemělo smysl. Váš spánek si ale i tak vyžádá kolem sedmy hodin a bude dost tvrdý.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 5:00 středa 11. ledna 2017. Anketa je uzavřena.

  • Super
   52
  • Haha
   22
  • Trapas
   14
  • Tvl
   13
  • Cože
   12
  • Sladký
   11