Umělec, nebo šmírák? Francouz fotí lidi na střechách a skvěle se u toho baví

Romain je poněkud kontroverzní umělec. | foto: Facebook

Focení objektů či lidí má rád kdekdo. Francouz Romain Jacquet-Lagréze je ale tak trochu zvláštní fotograf. On totiž fotí střechy domů, na nichž se nicnetušící lidé zrovna věnují svým rutinním záležitostem. Kontroverzní umělec se prý snaží na snímcích zachytit lidské příběhy, jeho portfolio ale působí spíše jako deník šmíráka.

Romain Jacquet-Lagréze je fotograf, který pochází z Francie, ale proslavil se snímky střech budov v Hongkongu. Na střechách se ale v době, kdy tento umělec tvořil svá díla, zrovna nacházeli nicnetušící lidé.

Romain je ale i tak vyfotil a podle svých slov tak zachytil konkrétní příběhy obyčejných lidí. „Musel jsem počkat na ten správný okamžik, abych je zachytil a ukázal lidovou kulturu lidí žijících v takovém extrémně urbanizovaném prostředí,“ vysvětluje svou zálibu umělec v rozhovoru pro server Bored Panda.

Fotit cizí lidi na střechách Romain začal v roce 2014. Bylo ráno a ocitl se na střeše sám. Tedy ne úplně sám... V ruce měl fotoaparát a Romaina tak napadla trochu úchylná myšlenka.

Romain je talentovaný fotograf.

Romain je talentovaný fotograf.

„V ten den bylo nebe jasné a otevíralo malé kapsy světa skrze budovy. V tom okamžiku se náhle objevila skvrna střechy v okolí a něco se tam pohybovalo. Když jsem se upřeně podíval, uvědomil jsem si, že někdo opravuje anténu,“ popsal své první focení cizích lidí na střechách Romain.

Francouz je na své dílo zřejmě hodně pyšný. Snímky sdílí na sociálních sítích a s obdivem svůj koníček vysvětluje médiím.

Romaina zdá se velmi baví fotit cizí lidi a dokumentovat tak jejich životy.

Romaina, zdá se, velmi baví fotit cizí lidi a dokumentovat tak jejich životy.

Je to fotograf nebo špehoun?

Je to fotograf, nebo spíše šmírák?

Nabízí se ale otázka: Je toto stále ještě umění, nebo se jedná spíše o dílo šmíráka, který se kvůli originálním fotkám s chutí naboural do soukromí pro něj naprosto cizích lidí?

A zde nějaký pán cvičí a to se Romainovi samozřejmě také líbilo.

A zde nějaký pán cvičí a to se Romainovi samozřejmě také líbilo.

Romain totiž fotil lidi ve chvílích, kdy cvičili, věšeli prádlo či si hráli se svými dětmi. Žádné oplzlosti Francouz nezachytil, tedy alespoň nikde nesdílel. I tak se ale jedná o sérii fotek, která působí velmi nevhodně, jelikož umělec bez souhlasu odhaluje soukromí lidí, kteří nejspíše doteď nemají ani zdání o tom, že je někdo před lety fotil.

A jaký názor na Romainovu práci máte vy? Jak byste reagovali, kdyby vás takto někdo vyfotil a poté snímek poslal do světa? Vyjádřete svůj názor v diskusi pod článkem.

Fotogalerie


Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 6:00 28. srpna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  9
 • Haha
  8
 • Cože
  8
 • Trapas
  8
 • Tvl
  8
 • Sladký
  6
Komentáře

Právě čtete

   Mohlo by vás zajímat