Tajemství lahůdky jménem řízek: Jak se tento vánoční pokrm dostal do Čech?

Štědrý den je už za dveřmi a málokdo si ho dovede představit bez smaženého řízku. Ano, někteří se před rozbalováním dárků ládují též filetem z kapra, mnoho Čechů ale dává přednost prvně zmíněné variantě. Pojďme se společně podívat trochu do historie a vypátrat, kde vlastně vznikl fenomén smažených řízečků, které tak milujeme a bez kterých si nedovedeme představit Vánoce.

Řízek patří v Česku všeobecně mezi nejoblíbenější jídla. Na svém jídelníčku ho často má mnoho tuzemských restaurací, které ho nabízejí jako „českou klasiku“.

Zajímavé ale je, že řízek neboli německy Schnitzel má původ v cizině. To, že si na smažené lahůdce dnes můžeme pochutnat i my Češi, je do jisté míry i zásluha slavného českého generála. 

Tím generálem byl Josef Václav Radecký, který jako vrchní velitel císařských vojsk v Itálii potlačil povstání proti rakouské nadvládě a při závěrečných bojích v roce 1849 obsadil Benátky. 

Právě v Benátkách se Radecký zastavil v hotelu Danieli, kde hodlal povečeřet. Zdejší číšník mu naservíroval specialitu italských kuchařů zvanou Cotoletta alla Milanese. 

Ten už by chtěl vyndat, že?

Jednalo se o osmažený plátek masa, prostě klasický řízek. Jen s tím rozdílem, že bylo použito telecí maso, které bylo ještě obalené v parmazánu a poté až v tradiční strouhance. Tato pochoutka Radeckému velice chutnala. Generál tak požádal kuchaře o recept.

Ten poté přivezl jako vzácný dar rakouskému císaři Františku Josefu I. a císařská kuchyň dostala jasný pokyn: Uvařte nám řízek!

Řízek je vánoční klasika.

Problém nastal v tom, že v kuchyni chyběl parmazán. Kuchař tak lahůdku osmažil bez něj. Císař byl ale naprosto nadšený a nechal si řízeček dělat častěji. Pokrm dokonce Rakušané začali vydávat za svůj a říkali mu vídeňský řízek.

Jak se z obyčejného jídla stala vánoční klasika?

Řízek se stal populárním jídlem v mnoha zemích. V České republice je nejoblíbenější variantou řízek kuřecí a vepřový.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 21:03 neděle 22. dubna 2018. Anketa je uzavřena.

  • 20
  • 6
  • 6
  • 6
  • 5
  • 5