Modrá je dobrá: Umělec vytvořil z barevných naháčů moře uprostřed města

V britském městě Hull padl neobvyklý rekord. Přes 3000 lidí se svléklo do naha a posloužili jako část umělecké instalace Spencera Tunicka nazvané Lidské moře. | foto: reprofoto dailymail.co.uk

Newyorkskému konceptuálnímu umělci Spenceru Tunickovi se podařilo zapsat se do Guinessovy knihy rekordů. Jeho poslední umělecký počin nazvaný Lidské moře totiž spočíval v tom, že do ulic britského městečka Hull nahnal přes 3000 jeho obyvatel svlečených do naha a natřených na modro.

V ulicích britského městečka Hull se kolemjdoucím dostalo vskutku neobvyklé podívané. Na zemi zde v jednu chvíli leželo přes 3 tisíce nahých lidí, kteří byli pomalováni různými odstíny modré barvy.

Hull si jako dějiště své poslední umělecké instalace vybral známý konceptuální umělec z New Yorku Spencer Tunick, který často při své tvorbě využívá davů lidí. Tentokrát se pokusil o svůj osobní, ale zároveň i světový rekord. A pokus se mu zdařil.

Zhruba 3200 dobrovolníků se svléklo do naha a nechalo se natřít na modro. Poté se společně vypravili na náměstí, kde si hromadně lehli na zem. Instalace nazvaná Lidské moře měla dle Tunicka symbolizovat, jak bezbřehá by měla být lidská společnost, kde jsou si všichni rovni.

Svůj projekt Tunick chystal už od března a sám byl překvapen, kolik lidé bylo ochotných mu k dosažení rekordu pomoci. Hull umělec odmění tím, že v příštím roce, kda bude město držet titul britského města kultury, vytvoří v jeho ulicích další fascinující dílo, kde by byl rád, kdyby se mu podařilo zapojit 5 tisíc lidí.

Fotogalerie


Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 5:00 8. listopadu 2016. Anketa je uzavřena.

 • Super
  9
 • Haha
  7
 • Cože
  7
 • Trapas
  7
 • Tvl
  7
 • Sladký
  6
Komentáře