Ještě 5 minut? Ne, koukejte hned vstát! Ranní dospávání totiž škodí zdraví

Přispat si do krásy? Právě naopak!

Přispat si do krásy? Právě naopak! | foto: reprofoto ČSFD

Známe to všichni. Sladce spíme, když potom snění přeruší odporný zvuk budíku. Ale ještě je čas, stačí zmáčknout „odložit“ a máme další minuty - nebo podle času i desítky minut - na menšího šlofíka. Pokud v tomhle popisu poznáváte i své ráno, tak pozor. Právě krátké ranní dospávání může hodně uškodit vašemu zdraví.

Jen si tak trochu přispat... I když v daný moment vám i deset minut spánku navíc určitě udělá dobře, z dlouhodobého hlediska je to nešťastný návyk.

Pokud je u vás každé ráno pravidlem se dospat, zkuste se svého zvyku mačkat na telefonu či budík tlačítko „odložit“ co nejrychleji zbavit.

Pro mozek je totiž probouzení velký šok, jednotlivé jeho části se probouzejí různě rychle. Dát mu takhle „do těla“ mu stačí jednou, a ne dvakrát či třikrát během půl hodiny.

Během REM fáze je naše tělo paralyzované a svaly ztuhlé. Mohli bychom si...

A šokovaný mozek je unavený mozek. To ale není všechno. Fakt, že si každý den potřebujete trochu přispat, znamená, že vaše tělo vyloženě žádá o více spánku.

Jinými slovy, budete muset začít chodit do postele dřív. Dlouhodobý nedostatek spánku se projevuje náchylností k nadváze, problémy s učením a pozorností, ale také depresemi a výkyvy v náladě.

Donutit se vstávat hned na poprvé má ještě jednu výhodu: víc toho stihnete. No vážně! Ta půl hodinka spánku navíc bude třiceti minutami spánku nekvalitního, který ani není pořádným spaním, spíše šlofíkem, během něhož se nic neregeneruje.

Co takhle využít získaný čas k lekci jógy či krátkému běhu? Budete se cítit skvěle!

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 5:00 sobota 28. ledna 2017. Anketa je uzavřena.

  • 159
  • 39
  • 38
  • 35
  • 19
  • 16
Vstoupit do diskuse
Vezmeme vás na titulní stranu

Konec nadějí naivní Johy v Survivoru, její plamen v soutěži definitivně zhasl